Multumim, Olanda!Cel mai bun rezultat posibil pentru noi, dupa egalul cu Italia, era o victorie a Olandei, cat mai confortabila, in fata Frantei. Si trupa lui Van Basten s-a tinut de cuvant, executand ‘cocosii galici’ cu 4-1.

Final perfect de zi pentru ‘tricolori’, care au exultat la fiecare gol olandez in poarta Frantei. Tonul l-a dat Kuyt, cap bine plasat din 6 metri, reusita care a declansat bucuria in cantonamentul nationalei noastre si in toata Romania. Era minutul 9 si speram la mai mult. Ghinionul francezilor s-a concretizat la inceputul reprizei secunde, cand Ooijer a pus mana pe minge, penalty clar, dar arbitrul n-a fluierat nimic! Mai departe, Henry rateaza si el, singur, iar Van Persie sanctioneaza avantul ‘cocosilor’, scriind pe tabela, mare si frumos, 2-0 (59). Henry gaseste totusi resurse de 2-1 (71), dar Robben (72) si Sneijder (90) inchid meciul. Olanda merge in ‘sferturi’, meritat, si poate intra relaxata contra noastra. Marti seara putem sa si pierdem la un gol diferenta cu Olanda si suntem calificati, daca Italia si Franta incheie partida lor la egalitate!

Dorin Goian este suspendat marti

Pentru ca a intarziat repunerea mingii la o faza banala petrecuta la jumatatea terenului, in minutul 75 al meciului cu Italia, Dorin Goian a incasat un cartonas galben. Din pacate, acesta este al doilea dupa cel primit cu Franta, asa ca ‘Goe’ va fi suspendat pentru intalnirea cruciala cu Olanda, decisiva pentu calificarea Romaniei in sferturile de finala ale Euro.