Coleg de camera cu „brasoveanul” Itamar

Cei mai cunoscuti jucatori de la Chunnam sunt internationalii Kim Tae-young si Kim Nam-il, remarcati in timpul Cupei Mondiale din 2002. Chunnam are sub contract si trei brazilieni: mijlocasii Vieira (31 de ani), Caio (24) si Itamar (28). Ultimul dintre fotbalistii „cariocas” a jucat si in Divizia A, la FC Brasov – si stie cateva cuvinte in romaneste, motiv pentru care va sta in camera de la cantonament cu Rica. in schimb, Motta – noua goluri la finele turului – a plecat la Sporting Lisabona. Dupa 12 etape, Chunnam e pe locul cinci.

Vila in centru, limuzina la scara

* Neaga a semnat un contract pe trei ani, perioada in care va incasa un salariu stagional de 400.000 $; de fapt, pitesteanul semnase angajamentul prin fax de acum o saptamana, cand se afla la Valencia.
* Drum de 50 de ore pana in metropola Chunnam.
* A fost intampinat la aeroport de zeci de ziaristi si de fete cu buchete de flori.
* A primit o masina de serviciu, un Hyundai Sonata, unul dintre sponsorii clubului.
* Pana va primi o vila, locuieste in buricul orasului, la Hotelul Manhattan Palace.

Rica, file de poveste

* Anul trecut, in iarna, „Ricky” a fost dat afara de la clubul Al-Ahly, din Arabia Saudita, pentru ca la iesirea de pe teren nu l-a salutat pe unul dintre emiri.
* in vara anului 2004, Neaga a fost la un pas sa se transfere la Alania Vladikavkaz. Deoarece rusii au anuntat ca ofera un milion de dolari pentru el, dar apoi s-au sucit si au dorit un imprumut, tranzactia a picat.
* La inceputul anului, Neaga a fost amendat de club cu 10.000 de dolari pentru ca jucat fotbal in sala la Baia Mare fara acordul clubului. A cerut anularea penalitatii, insa fara ecou la conducere.
* Miercuri, Neaga a fost anuntat de Zenga ca va privi meciul cu Valencia din tribuna, pentru ca se va transfera in Coreea. Rica a plans, dar a ramas in afara echipei.
* Dupa ce s-a inteles cu Chunnam, pe numele sau a aparut o oferta de la firma de impresariat GEA World. A incercat din rasputeri sa anuleze trecerea in Coreea pentru a semna cu italienii, fara succes.
* plecarea sa a declansat un scandal fara precedent in fotbalul romanesc; mai nou, patronul Stelei a dezvaluit ca daca jucatorul nu se transfera de la FC Arges la Steaua ar fi fost suspendat pentru dopaj.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.