Nico Rosberg, dedicație pentru părinți. Scandal însă cu Lewis Hamilton / VIDEO
Sport Libertatea > Sport

De Daniel Conțescu, . Ultimul update Luni, 28 noiembrie 2016, 14:24

Primele cuvinte ale germanului Nico Rosberg, după ce a câștigat titlul în Formula 1? ”Danke Mama und Papa". Mulțumesc mama și tata.

Pilotul de la Mercedes le-a dedicat părinților titlul cucerit duminică seară. Pe profilul de Twitter, Nico Rosberg a postat un video pe când conducea un kart, asistat de tatăl său, Keke (campion mondial în 1982), în timp ce mama Gesine îl așteaptă în casă.

Acest sezon din Marele Circ nu a fost ocolit de scandaluri, chiar în runda finală. Hamilton a ignorat ordinele de echipă în speranța de a-i pune bețe în roate lui Rosberg

Britanicul a nesocotit ordinele șefilor

Hamilton putea să câștige titlul mondial, dacă termina pe primul loc la Abu Dhabi, iar Rosberg nu urca pe podium. Când a devenit clar că Rosberg nu poate scăpa locul 2, Hamilton a încetinit viteza și a permis urmăritorilor săi să formeze un grup compact în care germanul a fost ajuns și putea fi atacat de Vettel și Verstappen. De altfel, primii patru au trecut linia de sosire într-un interval mai mic de o secundă.

Strategia nu a convenit echipei Mercedes, care își vedea periclitată victoria de etapă, iar inginerul de cursă i-a transmis lui Hamilton să revină la viteza normală de cursă: ”Lewis, este un ordin. Trebuie să revii la 1min45sec1/10 pe tur, ca să câștigi cursa”. Britanicul a replicat însă: ”Trebuie să ne lăsați să ne facem cursa”.

Paddy Lowe, directorul tehnic al lui Mercedes, a intervenit în discuția radio: ‘”Lewis, sunt Paddy. Trebuie să crești ritmul pentru a câștiga cursa”. Lewis nu a ascultat însă ordinul: ”Sunt în frunte chiar acum. Mă simt confortabil unde sunt”.

În final, Rosberg s-a clasat al doilea și a câștigat primul său titlu din Formula 1, cu 5 puncte avans față de Lewis Hamilton în clasamentul general al piloților.

Obiceiul ciudat al finalistei de la Australian Open. Ce face între gameuri: „Nu am văzut niciodată așa ceva în tenis!”
Profeția lui Nostradamus despre posibilul război Rusia – Ucraina. Legătura tulburătoare cu România
”Au sânge pe mâini”. Indignare în Polonia, după moartea unei femei căreia i s-a refuzat un avort, deși inima fătului încetase să bată
Horoscop 27 ianuarie 2022. Peștii s-ar putea să se streseze singuri, într-un mod inutil și ciudat, prin pesimism exagerat