Maghiarele au condus si cu 7 goluri diferenta

Finalul primei reprize a gasit Romania intr-o revenire spectaculoasa, cand Amariei si Bradeanu au inscris in ultimele zece secunde de joc, astfel ca, la pauza, gazdele au intrat cu avantaj de doar patru goluri (17-13).
Incredibil, dar adevarat, de la cabine au iesit parca alte romance. Mult mai decise in duelurile cu adversarele, mult mai precise cand era vorba de aruncari la poarta si adevarate maestre in arta contraatacului. Marcand din toate pozitiile si in conditiile in care evoluau in inferioritate numerica, elevele lui Otelea au reusit sa reduca diferenta la un singur gol (19-18 in minutul 36). Din pacate, un timp de odihna cerut de tehnicianul gazdelor a facut ca minunea sa nu tina decat sase minute. Tavalugul maghiar s-a napustit din nou asupra noastra, astfel ca, din nou, pe teren nu a existat decat o singura echipa, cea a Ungariei, care s-a impus cu 31-25. Fara a influenta in mod evident soarta jocului, caci a fost clar pentru toata lumea ca Ungaria a fost mai buna decat echipa noastra, arbitrajul a lasat un gust amar in special prin cele sapte aruncari de la 7 m (toate transformate) cu care a fost sanctionata echipa noastra.
Azi, nationala Romaniei va intalni, tot la Debrecen, echipa Austriei, in ultimul sau meci din cadrul grupei principale a CE. Doar o minune ar face ca „tricolorele” sa ocupe in final locul doi, aceasta traducandu-se printr-o victorie a codasei Franta in fata Germaniei si a Ungariei – deja calificata in semifinale – in fata Danemarcei. Partida cu Austria va incepe la ora 20.45 si va fi transmisa in direct de TVR 2.

Ce spune un grec mutat în România despre românce: „Poate nu sunt cele mai frumoase din lume, dar...”
GSP.RO
PRINSĂ în pădure cu AMANTUL! O celebră PREZENTATOARE de la noi și-a spulberat căsnicia și...
Cod rutier 2022: Modificarea uluitoare pregătită de Guvern, în ţara din UE cu cei mai mulţi morţi pe şosele
Horoscop 20 mai 2022. Leii sunt deciși să-și vadă de treburi, dar nu pot din cauza unor relații care scârțâie din toate încheieturile
Alertă în Europa. O țară importantă a raportat primul caz de variola maimuței. Statele în care a apărut boala
Josnic! Tânăra a primit 60.000 de euro pentru partida de amor filmată cu Djokovic: "M-am simţit umilită". El e idolul naţiunii