Formaţiaantrenată de Flavius Stoican s-a impus cu scorul de 1-0 în faţa primei clasate din Tadjikistan, FK Istiklol Dușambe, după ce a învins cu două zile în urmă şi prima clasată din Polonia, Jagiellonia Białystok, şi a înregistrat trei remize cu formaţii din Rusia.

Acesta a fost cel de-al şaselea meci amical al echipei Pandurii, după reunirea unei noi echipe, selecţionată de către noul antrenor principal Flavius Stoican, până la revenirea în România, programată pentru duminică 29 ianuarie, Pandurii urmând să mai dispute un singur meci amical, cel cu Szeged 2011 din Liga a II-a din Ungaria.

Golul victoriei din meciul cu Istiklol Dușambe a fost marcat de Dragoş Firţulescu, cu un şut puternic de la marginea careului, după pasa primită de la Elton da Silva, fratele geamăn al brazilianului Erico da Silva, revenit şi el recent la Pandurii.

La finalul meciului tehnicianul s-a arătat mulţumit de echipă şi mai ales de faptul că tinerii săi fotbalişti au un moral bun şi o mare dorinţă de a juca: ”Am câştigat şi acest meci cu Istiklol Dushambe iar victoria aceasta le dă jucătorilor încă o dată posibilitatea să vadă că nu este mare diferenţă între echipele cu care jucăm şi ei. Şi chiar dacă am întâlnit azi campioana momentului din Tadjikistan, am jucat de la egal la egal cu ei. E nevoie de încredere, şi încrederea aceasta vine odată cu rezultatele pozitive din meciurile amicale. Sigur nu o să semene un meci oficial cu cel amical, dar sunt importante şi aceste victorii din amicale. Mă bucur pentru ei, pentru că fiecare meci pe care îl jucăm îl tratează cu maximă seriozitate. Sunt convins că acestor băieţi le este drag să joace şi vor avea un moral bun atunci când va începe campionatul!”

Cazul Caracal. Procesul ultimilor rămaşi din lotul poliţiştilor şi magistraţilor acuzaţi că nu au salvat-o pe Alexandra din mâinile lui Gheorghe Dincă
Recomandări
Cazul Caracal. Procesul ultimilor rămaşi din lotul poliţiştilor şi magistraţilor acuzaţi că nu au salvat-o pe Alexandra din mâinile lui Gheorghe Dincă

Pandurii Târgu Jiu – Istiklol Dușanbe 1-0
Teren Emirhan Sport Complex Side, teren central
A marcat: Firţulescu min. 31
Pandurii – rep. I: Stanca – Brînzan, Erico (min. 30 David), Tătaru, Buşu – Firţulescu, Elton, Stana, Hlistei – Dodoi, Dănăricu.
Pandurii – rep. a II-a: Daniel Popescu (min.80 Răzvan Negrilă) – Buşu (min. 60 Trocan), Florin Ilie, Ene, Negoiţă – Hlistei (min. 60 Tudor), Stana, Păcurar, Surugiu – Pîrcălabu, Hamed.

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.