România a remizat, aseară, cu Austria, un 1-1 urât şi împotmolit. Tragem un picior târâş, dar mergem înainte! Cu Răzvan Lucescu sau fără? Rezistă juniorul? Înflorim pentru Euro 2012? Sau mai murim o dată?

Criticat pentru jocul defensiv de la Paris, Răzvan Lucescu a comandat atac. Săpunaru a reluat cu capul, la o palmă de bară (2), iar Payer a scos de sub transversală, la reluarea lui Rădoi (12). Austriecii mai sperau la barajul pentru Mondiale, urcă şi ei, dar tot noi semănăm pericol: Marica e singur, însă “scăriţa” lui se loveşte de ţeasta lui Payer (19).

Maierhofer se precipită solitar cu Dani Coman (53) şi golul aterizează dincolo: liliputanul Bucur, cel mai scund om de pe teren, înscrie cu capul pentru 1-0, dintr-un serviciu semnat de Adrian Cristea (55). Schiemer a egalat rezultatul din nimic, în minutul 81: 1-1! Ghioane şi Roman încearcă ceva!

Rămâne aşa, gustul e acru, nocturna moare şi ea, calificarea la Mondial e vis! Dar viitorul? “Sunt trist, a fost un meciu ciudat”, a comentat, amar, Răzvan.

S-au mai jucat aseară:

Feroe – Lituania 2-1
Serbia – Franţa 1-14149-181175-show.jpg

Show cu Gigi şi cu Borcea

Stadion gol, doar 4.000 de bilete vândute, teren selenar în Ghencea, pentru un România – Austria. Din nou atacuri. Marca Borcea: “Repet, nu trebuie să-şi aducă toţi finii la naţională!”. Gigi Becali şi Cristi Borcea, contestatarii lui Răzvan, au văzut meciul împreună. Gigi a pus un suporter să danseze ca “Shakira”, apoi a ciocnit un pahar de şampanie cu omologul de la Dinamo, la golul lui Bucur. La final, au bătut cuba?!

(Richard Gavrilescu)

Foto: Radu Restivan, Libertatea Online

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.