32 de ani de suprematie. 32 de ani in care Romania a facut legea in gimnastica mondiala, dand ora exacta de la Deva. Ieri, in finala pe echipe, actuala generatie de sportive, pregatita de Nicolae Forminte, a aparat acest blazon al unui sport datorita caruia am stat mereu la masa bogatilor. Romancele au cucerit medalia de bronz pe echipe, batandu-le din nou pe rusoaice, adversarele cele mai periculoase pentru locul trei. Din 1976, fetele noastre nu au mai coborat de pe podiumurile olimpice.


Sandra Izbasa, Ana Maria Tamarjan, Gabriela Dragoi, Andreea Grigore, Andreea Acatrinei si Steliana Nistor si-au dovedit valoarea, urcand pe podiumul olimpic.

Am debutat cu lacrimi. Romania incepe la paralele prima dintre cele patru rotatii. Aparatul cel mai greu. Aparatul marilor complexe. Dragoi face un exercitiu bun, dar la aterizare ‘musca’ putin cu piciorul drept din zona penalizarilor. Zambeste pentru arbitre, apoi izbucneste in plans. Antrenoarea Lili Cosma o incurajeaza. Vine randul Anei Maria Tamarjan, gimnasta de a carei recuperare Forminte a tinut cu dintii. Fata evolueaza fara greseala. Prezenta Romaniei la acest aparat se incheie cu exercitiul Stelianei Nistor, care intra hotarata. Si treaba ii iese excelent. Romancele depasesc cu bine complexul unui aparat care de-a lungul timpului ne-a dat multe batai de cap.

Specialistele barnei si-au facut treaba. O noua rotatie, un nou aparat. De asta-data preferat de fetele noastre: barna. Tamarjan, Nistor si Izbasa sunt desemnate de Nicolae Forminte si Lili Cosma drept cele mai tehnice gimnaste la acest aparat. Tamarjan urca fara complexe pe aparat. Ploiesteanca face un exercitiu curat, cu un grad de dificultate destul de mare. Fara ea, Romania ar fi parut ca o echipa care respira greu. Nistor si Izbasa, celelalte doua specialiste la barna, nu au nici ele probleme. Chipul ingrijorat al antrenorului Forminte incepe sa se lumineze. Fetele si-au intrat in mana. Stau bine pe aparate. Vine insa randul rusoaicelor sa cada de pe aparat. Plang de mama focului. Antrenoarea incearca sa le incurajeze: ‘Davai, davai’. La finalul rotatiei fetele noastre sunt foarte aproape de ele.

La un pas de medalie. Rusoiacele incep la sol. Pavlova si Afanaszeva strica totul. Forminte se plimba agitat in spatele juriului, unde se afla si reprezentanta Romaniei, Olga Didilescu. Nistor, Tamarjan si Izbasa primesc aplauze la scena deschisa pentru evolutiile lor. Notele sunt si ele pe masura, urcandu-le pe romance pe pozitia a treia. Camerele de luat vederi surprind zambetul perfect al Sandrei Izbasa, care se indreapta spre sarituri, ultimul aparat. Sandra isi da seama ca este filmata, ‘Acum e acum’, sunt cuvintele ei, rostite ca pentru o intreaga Romanie.
Bronz curat. La Campionatele Mondiale de la Stuttgart, de anul trecut, s-a spus ca Romania a cucerit bronzul din cauza unei greseli copilaresti facute de o rusoaica. Aceasta a atins masa de sarituri fara sa faca executia, primind nota zero. Nistor, Tamarjan si Izbasa, cele trei saritoare, pot duce Romania pe podium. Atente, elevele lui Nicolae Forminte deschid balul la sarituri sub privirile disperate ale rusoaicelor. Executii impecabile. Zambete catre arbitre si bronzul e al Romaniei, care totalizeaza 181.525 de puncte.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.