Nationala masculina de handbal a Romaniei a trecut cu bine si peste ultima deplasare din grupa preliminara de promovare in play-off-ul CM din Germania. “Tricolorii” au terminat la egalitate, 28-28 (12-12) la Vilnius, in compania Lituaniei si s-au calificat fara infrangere in play-off. Cel mai bun jucator al formatiei noastre a fost Florin Nicolae (foto), care a marcat si cele mai multe goluri, 5. Celelalte puncte ale formatiei antrenate de Lucian Rasnita si Nicolae Munteanu au fost realizate de Timofte, Tucanu, Novac si Ghionea (cate 4), Bibirig si Georgescu (cate 2), Cozma si Jurca (cate 1).


Romania isi asigurase calificarea in play-off-ul CM 2007 inca dinaintea acestei partide, astfel incat a incheiat grupa pe primul loc, cu 11 puncte. Numele adversarei formatiei noastre va fi aflat abia la tragerea la sorti de la 5 februarie. Meciurile se vor disputa intr-o dubla mansa eliminatorie, la 11 si 18 iunie.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.