A fost lector universitar la ”Spiru-Haret” și lector al catedrei de Educație Fizică și Sport din cadrul Institutului Politehnic și este cunoscut și ca antrenorul care l-a format pe Mircea Lucescu, tehnicianul român cu cele mai multe trofee câștigate în carieră. 
 
Ștefan Miu a fost unul dintre cei mai importanți oameni din istoria Sportului Studențesc, fost jucător în anii 50 la gruparea din Regie.

Mircea Rădulescu a avut o relaţie specială cu Ștefan Miu. „Un om pe care l-am găsit ca fotbalist la Știința București. A fost un om incredibil, dar s-a sacrificat pentru fiul său, care a murit la 12-13 ani.

Vreme de 12-13 ani nu prea i-a păsat de antrenorat, dar era un antrenor incredibil. Însă din cauza acestui necaz, el nu a putut să facă performanță ca antrenor. Am atâtea amintiri cu el, de pe vremea Științei București, când jucam la ora 11:00 pe un stadion cu o singură tribună, plină de studenți.

El a antrenat vreo şase-şapte ani Sportul Studențesc, un om care ne învăța cum să ne comportăm în societate. Un adevărat domn.

I-a format și pe Mircea Lucescu, Mihai Ciornoavă, jucători din Liga a II-a selecționați în echipa națională, iar apoi Mircea a ajuns la Dinamo, pentru că era foarte valoros și nu îl mai puteam ține la Sportul.

La Școala Federală de Antrenori l-am avut ca lector, era un om care a lucrat în Comisia Tehnică. Un om pe care l-am admirat toată viața mea. Dumnezeu să-l ierte”, a rememorat Ricu pentru ilfovsport.ro.

Înmormântarea va avea loc sâmbătă, 18 iulie, la ora 12:00, la cimitirul Metalurgiei din cartierul Berceni. 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.