S-au stabilit semifinalele Cupei României la rugby
Alte sporturi Libertatea > Sport > Alte sporturi

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Sâmbătă, 17 noiembrie 2018, 16:47

S-au stabilit semifinalele Cupei României la rugby: echipele Timişoara Saracens, CSM Bucureşti şi CSM Ştiinţa Baia Mare s-au calificat sâmbătă în semifinalele Cupei României la rugby, ediţia 2018, după ce vineri CSA Steaua a fost prima formaţie care a ajuns în ''careul de aşi''.

Pe Arena Zimbrilor din Baia Mare, CSM Ştiinţa s-a impus cu un categoric 57-10 în faţa celor de la SCM Gloria Buzău, în timp ce campioana Timişoara Saracens a câştigat acasă fără probleme meciul cu U Cluj, scor 49-3.

Pe stadionul Olimpia din Capitală, deţinătoarea trofeului, CSM Bucureşti, a trecut cu 47-11 de CS Dinamo.

Vineri, în prima partidă a sferturilor, CSA Steaua s-a impus cu 67-5 în faţa ACS Tomitanii Constanţa.

La Cupa României participă doar echipele din SuperLiga CEC Bank, care s-au confruntat direct în sferturile de finală, urmând ca pe 24-25 noiembrie să se dispute semifinalele, iar pe 1 decembrie finala.

Meciurile din sferturi au fost programate conform clasamentului de la finalul turului sezonului regulat al SuperLigii CEC Bank: locul 1-locul 8, locul 2-locul 7, locul 3-locul 6, locul 4-locul 5, pe terenul echipei mai bine clasate. Astfel, CSM Bucureşti este lider în clasament, cu 29 puncte, urmată de CSA Steaua, 29 puncte, Timişoara Saracens, 24 puncte (un meci mai puţin), CSM Ştiinţa Baia Mare, 22 puncte, SCM Gloria Buzău, 13 puncte, U Cluj, 7 puncte (un meci mai puţin), ACS Tomitanii Constanţa, 5 puncte şi CS Dinamo, 3 puncte.

Deţinătoarea trofeului este CSM Bucureşti care în ediţia trecută a câştigat în premieră competiţia după victoria cu 27-26 în faţa celor de la CSM Ştiinţa Baia Mare.

Declarație de dragoste în direct pentru Alexa. Anamaria Prodan a recunoscut: "Laur știe!”
Ce dramă pentru Carmen Iohannis. Soția președintelui, momente tulburătoare. E oribil ce i s-a întâmplat
Horoscop 13 iulie 2020. Gemenii au capacitatea de a se concentra pe ce îi interesează