Serena Williams a fost ELIMINATĂ! Simona e favorita NUMĂRUL 1!
Tenis Libertatea > Sport > Tenis > Serena Williams a fost ELIMINATĂ! Simona e favorita NUMĂRUL 1!

Spre deosebire de ziua de vineri, când a stat trei seturi pe teren, astăzi, în condiţii la fel de dificile – meciul ei a început foarte târziu, programul fiind perturbat de ploaie – Simona Halep (23 de ani) a câştigat rapid (6-4, 6-1), în 70 de minute, disputa cu elveţianca Belinda Bencic (17 ani), Şi cum Serena Williams a pierdut - contra franţuzoaicei Alize Cornet, scor 6-1, 3-6, 4-6 -, românca a devenit principala favorită la câştigarea turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Halep a reuşit să pătrundă astfel în optimile de finală, ceea ce reprezintă o premieră pentru ea la turneul londonez. În această fază, constănţeanca o va întâlni pe Zarina Diyas (Kazahstan).

Astfel că, după eliminarea lui Williams şi a lui Li Na (China), Halep este jucătoarea cu cel mai bun loc în clasament, 3, rămasă în cursă.