Alte sporturi Libertatea > Sport > Alte sporturi > Steaua - Barceloneta, 10-14 în Liga Campionilor la polo. Spaniolii sunt favoriți la cucerirea trofeului

Steaua – Barceloneta, 10-14 în Liga Campionilor la polo. Spaniolii sunt favoriți la cucerirea trofeului

Steaua Bucureşti a fost învinsă în propriul bazin de echipa spaniolă CNA Barceloneta, cu scorul de 14-10 (5-3, 3-1, 4-1, 2-5), miercuri seara, în Grupa A a Ligii Campionilor la polo pe apă.

Campioana României a fost dominată trei sferturi din meci, dar a reuşit o tresărire de orgoliu în ultima repriză, adjudecată cu 5-2.

Golurile echipei antrenate de Andrei Iosep au fost marcate de Uros Cuckovic (5), Jerko Marinic Kragic (3), Marios Kapotsis şi Dimitri Goanţă.

În altă partidă, ZF Eger a surclasat-o pe Steaua Roşie Belgrad cu 17-11. Celelalte meciuri sunt AN Brescia – FTC Telekom Budapesta şi Pro Recco – Dinamo Moscova.

În clasament, Pro Recco e prima, cu 21 puncte, urmată de CNA Barceloneta, 19 puncte, AN Brescia, 14 puncte, FTC Telekom, 13 puncte, ZF Eger, 12 puncte, Dinamo Moscova, 6 puncte, Steaua, 3 puncte, Steaua Roşie, 0 puncte.

Steaua va juca următorul meci tot la Bucureşti, pe 27 februarie, cu Dinamo Moscova.
————–

În jocul de la Barcelona, ”miliarii” au cedat cu 8-11. Roș-albaștrii lui Andrei Iosep au stat atunci timp trei reprize aproape de catalani (7-8).

În grupa B joacă Szolnoki, Jadran Split, Mladost Zagreb, Waspo Hanovra, BPM Sport Management, Olympiacos Pireu, Spandau 04 Berlin şi Jug Dubrovnik.