Tenis Libertatea > Sport > Tenis > Tecău și Rojer, eliminați în sferturile de finală la Barcelona. Vor împărți 21.330€ și 90 de puncte ATP

Perechea româno-olandeză Horia Tecău-Jean julien Rojer leagă greu victoriile în 2019.

Cei doi au pierdut, joi seară, la turneul ATP 500 de la Barcelona, în sferturile de finală, adică în turul doi.

În partida de pe ”Pista Rafael Nadal”, Tecău și Rojer au plecat învinși după 58 de minute și 58 de secunde de joc, potrivit statisticii oficiale. I-au învins perechea britanico-braziliană Jamie Murray-Bruno Soares, cap de serie 2, scor 6-3, 6-3.

În primul tur, Tecău și Rojer trecuseră de un duet care a beneficiat de wild card, cuplul 100% spaniol format David Marrero și din Fernando Verdasco, scor 6-3, 7-6 (6).

Competiția catalană, care la simplu a fost câștigată de Rafael Nadal de 11 ori, are premii totale de 2.609.135€. Pentru accederea în turul secund, românul și batavul vor împărți 21.330€ și 90 de puncte ATP.