FC Timişoara s-a apropiat la un singur punct de primul loc al clasamentului, după victoria cu 2-0 contra gălăţenilor. Golurile bănăţenilor au fost reuşite de Cisovsky (75) şi Nikolici (78).

Oţelul Galaţi avea nevoie de o remiză, ieri, pe terenul Timişoarei, pentru a fi sigură că devine în premieră campioană de toamnă. Elevii lui Dorinel Munteanu au capotat însă, gazdele apropiindu-se la numai un punct de liderul campionatului. După o primă repriză în care gazdele au presat mai mult, însă gălăţenii au avut ocaziile mai mari, timişorenii au reuşit să deschidă scorul prin Cisovsky, în minutul 75. Fundaşul slovac a reluat în plasă o minge respinsă prost de Perendja, după o foarfecă a lui Zicu. Trei minute mai târziu, muntenegreanul Nikolici a punctat şi el după ce a recuperat o minge în jumătatea gălăţeană. Oaspeţii s-au aruncat disperat în atac, cu portarul Grahovac prezent în careul advers la toate fazele fixe, însă tabela nu a mai fost modificată, chiar dacă bănăţenii au terminat în zece jucători, Chiacu fiind eliminat (90).

FOTO Noua cucerire a lui Ion Ion Țiriac e amețitoare! Cu ce star se iubește, după Ileana Lazariuc