Tommy Haas și-a anunțat oficial retragerea din tenis. L-a avut alături pe prietenul Roger Federer.

Germanul este acum directorul turneului BNP Paribas Open de la Indian Wells, aflat în plină desfășurare în California. Fost numărul 2 mondial, Haas, 39 de ani, a așteptat momentul potrivit, pentru a face marele anunț.

S-a întâmplat joi noapte, la meciul dintre elvețianul Roger Federer, prietenul său, și sud-coreeeanul Hyeon Chung, disputat la Indian Wells Tennis Garden, în cadrul sferturilor de finală ale probei de simplu. S-a impus Federer, în două seturi, un motiv în plus de bucurie pentru Tommy Haas.

13-4
este scorul meciurilor directe dintre Federer și Haas, în favoarea elvețianului. Neamțul ocupa ultima oară locul 259 în lume. Era jucător profesionist din anul 1996.

Tommy Haas și-a anunțat oficial retragerea din tenis. L-a avut alături pe prietenul Roger Federer. Lovituri de senzație ale neamțului  / VIDEO
 Tommy Haas și-a anunțat oficial retragerea din tenis. L-a avut alături pe prietenul Roger Federer. Lovituri de senzație ale neamțului  / VIDEO

Tommy Haas, jucător elegant care executa reverul cu o singură mână, a fost cel mai sus în carieră pe locul 2 în lume, pe 13 mai 2002, și a terminat opt sezoane în Top 20. 

Are 15 titluri la simplu în palmares, în 28 de finale jucate în carieră. Haas a câștigat medalia de argint pentru Germany, la Olimpiada de la Sydney 2000.  

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.