Sport Libertatea > Sport

Piţi, în sferturile Cupei Campionilor Arabiei Saudite / FOTO&VIDEO

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Joi, 23 aprilie 2015, 10:48

Victor Piţurcă a trecut cu bine peste şocul provocat vineri de pierderea marelui derby al Arabiei Saudite, 0-3 cu Al Hilal.

Al Ittihad, formaţia fostului selecţioner, s-a calificat în această seară în sferturile de finală ale Cupei Campionilor Arabiei Saudite, după ce a învins în deplasare, 4-1, echipa Al Fateh.

În ciuda victoriei destul de confortabilă, Victor Piţurcă a avut emoţii până spre finalul partidei. La pauză a fost 1-1.

Al Ittihad a deschis scorul în minutul 25, prin Abdulfattah Asiri, dar Doris Salomo a egalat repede pentru gazdele, în minutul 33. Calificarea trupei lui Piţi s-a conturat abia în ultimele 18 minute. Marquinho a făcut 2-1 în minutul 72, iar Fahd Al Muwallad a închis meciul printr-o dublă în minutele 87 şi 90+2.

Foştii steliştii Lucian Sânmărtean şi Lukasz Szukala au fost integralişti. Mijlocaşul tricolor a făcut faza golului de 3-1: a reuşit o intercepţie în preajma careului, a driblat un fundaş şi i-a pus mingea pe tavă lui Fahd Al Muwallad.

În pauză, Piţurcă le-a arătat jucătorilor săi cum se driblează.

FOTO Noua cucerire a lui Ion Ion Țiriac e amețitoare! Cu ce star se iubește, după Ileana Lazariuc
Cine e soția multimilionarului român acuzat că a vrut să o ÎNECE la Mamaia. E fosta iubită a unui cântăreț celebru
Horoscop 15 august 2020. Racii primesc propuneri dintre cele mai îndrăznețe, dar nu de asta au nevoie