MENIU CAUTĂ

Wozniacki și Stephens sunt primele semifinaliste de la turneul de la Toronto

Wozniacki și Stephens sunt primele semifinaliste de la turneul de la Toronto,dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari, al cărui program a fost perturbat de ploaie ce a împiedicat desfășurarea celorlalte două partide din sferturi.

Caroline Wozniacki (cap de serie numărul șase) a învins liderul mondial la zi, Karolina Pliskova (Cehia), cu 7-5, 6-7 (3), 6-4, urmând să joace pentru un loc în finală cu Sloane Stephens, victorioasă în fața cehoaicei Lucie Safarova, cu 6-2, 1-6, 7-5.

Meciul dintre Garbine Muguruza (Spania/N. 4) și Elina Svitolina (Ucraina/N. 5) a fost întrerupt de ploaie după primul set, adjudecat cu 6-4 de iberică. Celălalt sfert de finală, care le opune pe românca Simona Halep, a doua favorită, și pe Caroline Garcia (Franța), nici măcar nu a început și a fost reprogramat pentru sâmbătă, la ora 18,00 (ora României).

În 2016 la Rogers Cup (turneu găzduit atunci de Montreal), Halep a învins-o în finală pe americanca Madison Keys, cu 7-6 (2), 6-3, iar în 2015 (ediție desfășurată la Toronto) a abandonat în finala cu Belinda Bencic, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0 pentru elvețiancă.

Citiți și Simona Halep – Caroline Garcia, în sferturile turneului de la Toronto. UPDATE. Meciul trebuia să înceapă vineri, la 4.00, dar plouă în Canada. Cu noroc, se va juca sâmbătă, de la 18.00 | LIVE TEXT

Citește mai multe despre sloane stephens, Toronto și Wozniacki pe Libertatea.