Primul nu mai este dorit din pricina deselor derapaje comportamentale, iar francezul, golgheterul echipei în sezonul precedent, este pus pe „tarabă”, fiindcă în curând intră în ultimul an de contract și pentru că stilul său nu se pliază pe sistemul 4-3-3, pe care vrea să-l implementeze Dică.

După ce, rând pe rând, variantele Abang, Nemec, Omrani și Rusescu au picat, oficialii vicecampioanei s-au reorientat spre un sloven, Luka Zahovici, fiul celebrului Zlatko Zahovici.

Luka Zahovici are 22 de ani și joacă la NK Maribor. Impresarul Zvonko Milojkovici, cel care l-a adus și pe Bogdan Planici în vara trecută, n-a făcut economie de laude – normal, nu? – la adresa jucătorului pe care-l reprezintă.

Zahovici, lăudat: ”Vă ia capul câte goluri dă! Va intra direct titular”

„Este destul de greu de transferat, dar nu imposibil. Cei de Maribor vor o sumă de bani, este mai puţin decât a dat Gigi pe Coman. Dacă o să îl cumpere, va putea evolua în grupele Europa League, cum a fost şi anul trecut cu Planic. Am înţeles că o să-l urmărească în Europa League. Acum, vom vedea, cum zice Gigi: «Cum vrea Dumnezeu!». 

Este unul dintre cei mai buni şi cei mai talentaţi copii din Slovenia. El nu a jucat în perioada septembrie – decembrie, fiind accidentat. A fost accidentat la umăr, a căzut pe umăr.

Nu are probleme la picioare sau ceva de genul. Dacă luaţi statistica ultimelor zece meciuri, vă ia capul la câte goluri a dat. A marcat în fiecare meci”, a declarat Zvonko Milojkovic la TV Digi Sport.

„Cred că va juca direct titular dacă va veni la Steaua, nu se pune problema să nu se impună. El poate să evolueze în două sisteme. Se simte foarte bine în 4-3-3 şi 4-4-2, dar nu poate evolua în 4-2-3-1, adică vârf împins. În noul sistem pe care-l joacă Steaua el s-ar integra perfect.

E un jucător mobil, are viteză, are un extraordinar simţ al porţii, dă goluri din orice poziţie şi cred că asta le trebuie celor de la Steaua în acest moment. Ei nu au un jucător ca el în acest moment. Luka este un jucător mobil, nu este un pivot”.

Slovenul n-a impresionat deloc aseară, în meciul Partizani Tirana – NK Maribor, scor 0-a, din manșa tur a primului tur preliminar din Liga Europa.


CITEȘTE ȘI: 

Primarul Băluță, de la Sectorul 4, susține că ”mediatizarea” cazului de corupție în investigația de azi a Libertatății îl ajută și că ”e de netolerat” ca polițiștii locali să protejeze anumite firme de camioane!

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.