3963-136732-c3.jpg

Şerban s-a văzut de şapte ori cu poliţistul denunţător

Inculpaţii în acest dosar au ajuns, încă de dimineaţă, la instanţa de judecată. Înainte de a intra în sală, poliţiştii şi omul de afaceri au aşteptat pe holuri, fiind mai tot timpul “vânaţi” de jurnalişti. Primul care a răspuns tirului de întrebări ale judecătorilor a fost Petru Pitcovici. Ofiţerul DGA a povestit magistraţilor cum l-a cunoscut pe Ion Motoc, poliţistul pe care ar fi încercat să-l “cumpere” ca să rezolve favorabil cazul lui Puiu Popoviciu – afaceristul acuzat că a făcut afaceri ilegale cu terenul Agronomiei. Pitcovici spune că, în urmă cu zece ani, el, Şerban şi Motoc au lucrat împreună la IGPR, la “Crimă Organizată”. La finele anului trecut, Ofiţerul DGA, care se afla în biroul lui Cornel Şerban, l-a sunat pe Motoc şi i-a cerut să rezolve “fără bagabonţeli”, pe lângă alte dosare, şi pe acela în care era implicat Popoviciu. “L-am sunat pentru că îl cunoşteam, fără a şti că el urma să fie delegat în dosar”, a spus răspicat în faţa magistraţilor Pitcovici.

La rându-i, din boxa acuzaţilor, Cornel Şerban spune că s-a întâlnit de aproximativ şapte ori cu Motoc, dar nu a putut preciza magistraţilor de ce anume a făcut acest lucru. De altfel, întreaga declaraţie a fostului şef al DGIPI e confuză. La închidirea ediţiei, audierile continuau, urmând ca şi Popoviciu să apară în faţa judecătorilor.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.