Potrivit hidrologilor, marți, 1 martie, între orele 3,00 — 15,00, pe râurile din bazinele hidrografice Jiu mijlociu și afluenții săi din județele Gorj și Mehedinți și pe afluenții Oltului din județele Gorj și Vâlcea se pot produce scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundații locale pe unele sectoare de râu și creșteri de debite și niveluri pe unele râuri din bazinele hidrografice menționate, cu posibile depășiri ale Cotelor de Atenție, scrie Agerpres. Aceleași fenomene vor apărea, în intervalul 1 martie, ora 3,00 — 2 martie, ora 12,00, pe râurile din bazinele hidrografice Tur (județul Satu Mare), Lăpuș (județul Maramureș), Someșul Mare (județul Bistrița-Năsăud), Crasna (județele Sălaj și Satu Mare), Crișul Negru, Crișul Alb (județele Bihor, Hunedoara și Arad).

Potrivit INHGA, fenomenele de scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare pe 1 martie, între orele 3,00 — 10,00, pe unele râuri din județele Gorj și Vâlcea.

De asemenea, fenomenele hidrologice periculoase se pot produce și pe afluenți de grad inferior ai râurilor menționate, iar cu caracter izolat și probabilitate mai redusă, pe unele râuri din zona de munte a județelor Alba, Caraș-Severin și Argeș.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.