Cuprins:
Avocatul a fost acuzat de un influencer
Suspectul, identificat de surse judiciare ca fiind Bogdan Petre, avocatul lui Călin Georgescu, a fost dus la audieri în urma unei reclamații. Un individ cunoscut pe rețelele sociale ca „Justițiarul din Berceni” l-a acuzat că și-a programat o întâlnire cu o fată de 15 ani.
@justitiaruldebercenioff OFFF...
♬ Privim spre libertate - AventuraROLive
La scurt timp după publicarea videoclipurilor în care avocatul fostului candidat la prezidențiale este urcat în mașina poliției, influencerul a postat și un alt videoclip în care apare Bogdan Petre alături de o tânără, pe marginea unei străzi. În înregistrarea publicată pe TikTok se aude cum avocatul roagă tânăra să urce la el în mașină.
„Poți să urci și să vezi că nu se întâmplă nimica, și o să vezi că totul o să fie OK! Și așa vei avea și încredere și nu o să-ți mai fie frică de greșeală. Undeva trebuie să spargi «buba» asta, că ține de tine, nu de mine. Eu, dacă greșesc cu ceva față de tine, mă blochezi și nu mă mai vezi niciodată. Înțelegi”, îi spune Bogdan Petre tinerei alături de care se afla pe stradă în mijlocul nopții.
Ulterior, tânăra îi spune că nu este de acord și că nu vrea să urce în mașina individului, iar avocatul lui Georgescu începe să ridice vocea și să devină violent.
„Mă supăr și ne vede lumea. Ascultă-mă”, se mai aude spunând avocatul, înainte să fie doborât la pământ de influencerul „Justițiarul de Berceni”.
@justitiaruldebercenioff Domnul avocat a fost surprins încercând să convingă o copilă de 15 ani să urce în mașină cu el. #justitiaruldeberceni ♬ Privim spre libertate - AventuraROLive
Momentul reținerii avocatului a fost surprins și postat pe internet
„Justițiarul din Berceni” a filmat intervenția poliției, postând înregistrarea pe TikTok. În clip, el îl întreabă pe avocat: „Sunteți avocatul lui Călin Georgescu și ați venit la o întâlnire cu o minoră de 15 ani? De ce vă ia Poliția?”.
Avocatul încearcă să se apere în videoclip, susținând că ar fi acuzat pe nedrept.
„Nu, domnule, că am vorbit cu o minoră. Terminați-vă cu prostia asta, e cea mai mare manevră care mi-au făcut-o”, a spus Bogdan Petre.
@justitiaruldebercenioff Avocatul lui Călin Georgesch...
♬ original sound - Justitiarul de Berceni
Conform informațiilor preliminare, minora ar fi fost abordată într-un centru comercial. Ea a relatat incidentul poliției, în timp ce avocatul a ales să păstreze tăcerea.
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru act sexual cu un minor și loviri. Între avocat și reclamant a izbucnit un conflict, avocatul susținând că a fost agresat. Investigația continuă pentru clarificarea circumstanțelor exacte ale incidentului.
Dosarul în care este anchetat Călin Georgescu și apărat de Bogdan Petre
Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale din România, este anchetat penal începând cu februarie 2025 pentru mai multe infracțiuni grave, printre care instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, comunicarea de informații false și inițierea sau constituirea unei organizații cu caracter fascist.
De asemenea, Georgescu este acuzat de promovarea în public a cultului persoanelor vinovate de genocid și crime de război, precum și de propagarea unor idei și doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe.
Ancheta a fost extinsă în luna mai 2025 după ce Georgescu a folosit, într-o emisiune TV, un citat al fostului lider legionar Corneliu Zelea Codreanu, fapt pentru care a fost inculpat oficial în iunie 2025.
În cadrul anchetei, Georgescu este plasat sub control judiciar, ceea ce îi impune mai multe restricții, precum interdicția de a părăsi țara fără permisiune, de a promova idei fasciste sau rasiste pe rețelele sociale și obligația de a se prezenta periodic la poliție.
Avocații care îl reprezintă oficial pe Călin Georgescu în procesele penale sunt cei ai casei de avocatură „Sinescu & Nazat”, o societate civilă profesională de avocați cu sediul în București, înființată în 2011. Până la acest moment în spațiul public au apărut numele avocatului Bogdan Petre, dar și al avocatului asociat Cătălin Dinulescu.
Cine este „Justițiarul din Berceni”, bărbatul care îl acuză pe Bogdan Petre de act sexual cu un minor
Alexandru Constandachi, cunoscut sub pseudonimul de „Justițiarul de Berceni”, este un activist civic din București, care s-a făcut remarcat prin lupta sa împotriva prădătorilor sexuali, în special a celor care exploatează minori în mediul online.
Activitatea sa implică adesea confruntări directe cu suspecți, expunerea acestora public și colaborarea cu autoritățile pentru tragerea lor la răspundere.
Constandachi nu este lipsit însă de controverse. În februarie 2025, „Justițiarul din Berceni” a fost reținut pentru un presupus caz de șantaj. Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sector 3 îl acuză că ar fi cerut 5.000 de euro de la un posibil prădător sexual, sumă din care ar fi primit doar 200 de euro, în schimbul promisiunii de a nu publica o înregistrare compromițătoare.
De asemenea, în spațiul public au apărut informații conform cărora Alexandru Constandachi ar fi fost acuzat de fosta sa iubită de violență domestică, complicitate la alienare parentală, defăimare publică și loviri sau alte violențe.
„Justițiarul din Berceni” a recunoscut că a avut conflicte cu fosta iubită, inclusiv apeluri repetate, trimiterea de e-mailuri și prezența la domiciliul acesteia, fapte care au fost clasate ca hărțuire.
Drept la replică
Bogdan-Mircea Petre a transmis, prin intermediul avocatului Ghiulfidan Savin, un drept la replică pe care am ales să îl publicăm pentru a-i oferi posibilitatea să se apere și să își expună punctul de vedere.
„Ca urmare a răspândirii în spațiul public a unor materiale calomnioase, nefondate și profund denigratoare la adresa mea și referitor la toate știrile apărute pe marginea incidentelor generate de aceste materiale, în virtutea dreptului meu legal la replică și pentru corecta informare a opiniei publice aduc următoarele clarificări:
Faptele pretinse , interesând sesizarea ce a fost făcută la Poliție împotriva subsemnatului sunt total false. Subsemnatul, sunt înainte de toate, om, soț, tată și creștin. Respect și apăr valorile de familie, morala creștină și buna cuviință.
De peste 24 de ani, în calitate de avocat, apăr cu cinste și demnitate victimele infracțiunilor, printre care și numeroși minori, iar activitatea mea s-a derulat și se derulează în condiții legale și etice. Sunt fondator și reprezentant legal al unui ONG, care derulează proiecte de profil sportiv-educativ pentru tineri, în parteneriat cu instituții de prestigiu.
În fața unei întregi vieți de om, care pledează ca dovadă a celor afirmate, la polul opus, așa-zisul incident, a fost fabricat un justițiar autoproclamat, fără vreo calitate oficială, fără vreo autoritate în materie de investigație penală sau jurnalism.
Acest autoproclamat ‘justițiar’ a fost condamnat definitiv pentru hărțuire și se află în prezent cercetat penal pentru șantaj tocmai în legătură cu materialele produse din calitatea arogată de justițiar.
Materialele prezentate publicului au fost trunchiate, scoase din context, ticluite și manipulate.
Presupusa victimă a recunoscut în fața unei instanțe de judecată că întregul demers a fost orchestrat de pretinsul justițiar. La 11.07.2025, instanța a respins cererea de ordin de protecție formulată împotriva subsemnatului constatând că nu există fapte care să-mi fie imputate ori probate – agresiune/abuz – care ar putea genera o stare de pericol la adresa presupusei victime.
În fața instanței de judecată, presupusa victimă a recunoscut deja irevocabil:
- că unica sa interacțiune cu subsemnatul anterior incidentului din 08.07.2025 a fost la intrarea într-un centru comercial pentru cel mult 7-8 minute într-un punct intens tranzitat, în imediata vecinătate a doi agenți de pază pe care NU a simțit nevoia să îi sesizeze cu privire la vreo atitudine necorespunzătoare a subsemnatului;
- că în contextul interacțiunii sale inițiale cu subsemnatul nu am atins-o, nu i-am făcut propuneri de natura celor ce îmi sunt imputate public, că nu i-am pretins datele de contact și nu i le-am furnizat pe cele proprii;
- că aceasta a fost cea care mi-a căutat datele de contact online și a apelat la autoproclamatul justițiar pentru a face cercetări privind subsemnatul și pentru a mă contacta și a pune în aplicare „un plan”;
- că nici în contextul interacțiunii sale cu subsemnatul din noaptea de 08.07.2025 mu i-am făcut niciun fel de propuneri în tenta celor ce îmi sunt public imputate, nu am bruscat-o și nu am atins-o în tenta public imputată;
- că nu a formulat nicio plângere penală împotriva subsemnatului.
Publicarea acestor materiale are un unic scop: denigrarea mea publică și obținerea de profit prin generare de senzațional și reacții pe măsură, care să alimenteze mecanismele de monetizare ale algoritmilor canalelor online ale autorului sesizării nefondate. Vorbim de un demers motivat financiar, fără legătură cu vreo protejare a interesului public.
În concluzie, orice asociere a numelui meu cu fapte imorale sau infracționale este complet falsă și
abuzivă. Solicit tuturor celor care preiau și distribuie astfel de informații să înceteze de îndată continuarea acestor practici defăimătoare. Îmi rezerv dreptul de a lua toate măsurile legale pentru apărarea onoarei, demnității și reputației mele şi pentru încetarea hărţuirii la care suntem supuși atât eu, cât și familia și apropiații mei, de la data distribuirii materialelor calomnioase.
Justiția nu se face nici în stradă, nici în mediul online, de autoproclamați justițiari. Verdictele de vinovăție se pot stabili doar de către instanțele judecătoreşti. A admite contrariul înseamnă a valida ideea unei justiții paralele, în care oricine, din simplă vendetă, dorință de faimă sau profit rapid, ar putea distruge reputația și viața altcuiva, fără vreo bază legală sau probatorie. Astăzi e unul, mâine putem fi oricare dintre noi. Am deplina credință că adevărul complet va ieși la lumină și justiția va fi înfăptuită”, se arată în dreptul la replică remis redacției Libertatea pe 22 iulie 2025.
Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_e8d1a8e8482d6be7c880d89ad088cdd4.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_cba17ebece973c607b4a6c5d7326fefd.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_4af4222442fe10e188cb8af4bfe72d25.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_d26dd280db47f6c527ebb1812be88cdd.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_3437bc73621e88857a38953bd7b87e4f.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_0c491f402d1f3db96545a36adc3c1434.jpg)
:quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/276_fcd1d384073224ec2199f1869361ef02.png)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/206_cdd6c3f8d39645d4c012233d453b9fd8.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/278_2dc662106ae0fd2996003075f7b5dc72.jpeg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/50_027bc5e0884cd5f20401d1f653addb72.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/281_a22b1443b905f56da42292528d1fd6ce.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/153_3e6417414184ca71f7023a6872666571.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/233_5cb06e43a186f695d1c40c1e289e4b5e.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/253_8e4a2685e8d00186c3b07fd31dceac92.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/197_239d310aaadf51a5e23bd4f4a1bd328e.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/284_9a32a35bf37f718e820725f4f3ce1836.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/275_7f0b16ebab2b1809b31ac690110ef3c9.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/274_2b0b0d6a5c157124cf837250547e03ca.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/274_c570666b2217e7eaeaddaa8a4d7863b1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/288_745d5002766da97c45b2f3399408edbb.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/16_4b49ff7afbce7a5dc7ed42dbecded4d6.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/289_44d867c5699b60885e9acc72bfea85aa.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/206_b7839103e33d841718ba419d1e7bd7be.jpeg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/255_082288d6afe7b45890f976d0f3ac9623.webp)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2025/07/bogdan-petre-avocat-calin-georgescu-ridicat-politie-justitiarul-de-berceni.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/204_e80027ef4778596bbded749cfb1ebc99.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/204_0a3a2d473c1b3c3debcf54988c121712.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/nicusor-dan-1-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/cum-ocolesc-primariile-reforma-lui-bolojan--foto-agerpres-facebook.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/287_8ce43bdb36ce696752bba1db10ab1739.jpeg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/287_4ca2a90a6843f260d687d82e63902556.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/adelina-pestritu-jason-statham.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2025/08/madalin-ionescu-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/172_41bfa6e666e56fe072b6b3f223304899.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/172_cd6ce7149070819a8a9e80b076909123.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/179_3a65ef23db354ac092f7c2c1b42705e9.jpg)
:quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/179_246042b34857f66661de2bdd7c770f01.png)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/scandal-in-guvernul-bolojan--florin-barbu-si-alexandru-nazare-se-cearta-pe-motorina-ieftina-pentru-fermieri-si-proiectul-este-blocat--ce-risca-romania-document.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/03/ilie-bolojan.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/sofer-uber-ferrari-250-gto-35-milioane-palm-beach.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/pasageri-llocuri-avion.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/portia-de-carte-17-aprilie2--foto-freepik-copy.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/durere.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2025/06/decese-suspecte-spital-sfantul-pantelimon.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/izvorul-tamadurii.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/cum-alegi-paharul-pentru-bauturi.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/obiceiuri-care-iti-strica-parul-in-timp-ce-dormi.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/ceai-de-dafin.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/emisiune-preluata-realitatea-plus-europa-fm.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/barbat-consulta-acte.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2025/10/ilustratie-ploaie-inquam-photos-scaled-e1776403472321.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2024/09/drona-tulcea-e1776401167402.webp)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/ilie-bolojan-george-simion-hepta8248545-scaled.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/cel-mai-bun-prieten-shutterstock684415648-copy.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/sorin-grindeanu-ilie-bolojan-shutterstock2672892819-copy.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/03/donald-trump-presedinte-sua-10-4.jpg)
steaua.libera 09.07.2025, 14:28
Familia tradițională în opinia apropiatului lui CG
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.