Astfel, pentru a preveni creşterea numărului de copii ucişi de către mamele care nu doresc să păstreze sarcina, deputatul PDL Marius Dugulescu a iniţiat un proiect legislativ prin care obligă gravidele să mergă la  psiholog pentru a fi consiliate în ceea ce doresc să facă. Dugulescu propune ca această consiliere să se facă în Cabinetele de consiliere pentru criza de sarcină, unde vor fi informate despre consecinţele avortului.
”Pacientele solicitante de avort au dreptul la informaţii precise şi complete atât asupra procedurii avortului, cât şi asupra consecinţelor medicale, fizice, psihice, emoţionale şi sociale ale avortului la cerere, informaţii pe care în acest moment nu le primesc. Înainte de a recurge la avort, femeile trebuie să cunoască complicaţiile şi consecinţele pe termen scurt şi lung ale acestei intervenţii, cum ar fi:
• consecinţe fizice imediate: hemoragie abundentă; leziuni ale aparatului genital sau ale organelor vecine; perforaţie uterină; infecţia uterului, trompelor, ovarelor;
• consecinţe fizice tardive: sterilitate, mai ales după întreruperea primei sarcini; boală inflamatorie pelvină; probleme la următoarele sarcini – avorturi spontane, sarcini extrauterine, insuficienţă cervicală, naşteri premature; tulburări menstruale; predispoziţie crescută la cancer de col uterin şi cancer de sân;
consecinţe psihice (sindromul post-avort): sentimente de vinovăţie şi pierdere irecuperabilă; tristeţe, nevroză anxioasă sau depresie; pesimism; teamă nejustificată; tulburări de somn; labilitate emoţională; pierderea respectului faţă de sine; afectarea relaţiilor în familie; tulburări sexuale”, declară Dugulescu. Politicianul mai spune că, femeile însărcinate care doresc să recurgă la avort trebuie să ştie că există alternative concrete, dovedit viabile, ca de exemplu: a. casele maternale administrate de organizaţii non-guvernamentale sau culte; b. plasamentul copilului în regim de asistenţă maternală pentru îngrijirea copilului unei mame aflate temporar în imposibilitate finaciară sau de altă natură; c. adopţia, mai ales în condiţiile în care numărul cuplurilor care doresc să adopte este mai mare decât cel al copiilor declaraţi adoptabili şi în care legislaţia adopţiilor a fost recent modificată pentru uşurarea şi scurtarea procedurii.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.