Bulgaria ar putea să ridice un gard la granița cu Grecia pentru a bloca intrarea imigranților, a anuțat premierul Boiko Borisov. Decizia guvernului de la Sofia vine după ce ruta Balcanilor de Vest a fost inchisă.

Parlamentul bulgar a votat luna trecută ca armata să poată ajuta poliția în apărarea granițelor țării pentru a evita afluxul de refugiați care a copleșit unele dintre statele vecine. Bulgaria are în sud o graniță de aproximativ 500 de kilometri cu Grecia.
„Principala amenințare vine dinspre granița cu Grecia”, a declarat vineri Borisov, în Parlament.  „Este (o graniță) foarte lungă și neprotejată, iar îngrijorarea noastră este că guvernul elen nu a luat măsuri în ultimele luni. Suntem pregătiți să ridicăm un gard dacă va fi nevoie”, a adăugat el, potrivit Agerpres.

În prima parte a acestui luni, Bulgaria și Macedonia, vecinul său de la vest, au desfășurat operațiuni aeriene și terestre comune de-a lungul frontierei lor pentru a asigura controlul acesteia în contextul fluxului tot mai mare de imigranți.

Joi, ministrul bulgar de interne Nikolai Nencev a cerut o finanțare suplimentară de 1,5 milioane de leva (860.000 de dolari) pentru a oferi echipamentele necesare militarilor care participă, împreună cu poliția, la operațiunile de apărare și controlare a graniței.

În noiembrie 2013, Bulgaria a început să ridice un gard de sârmă ghimpată de-a lungul graniței sale cu Turcia. Gardul a fost ridicat pe o lungime de 100 de kilometri dintr-un total plănuit de 166 de kilometri.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.