După aproape trei luni, numărul cazurilor noi a coborât sub pragul de 2.000. Mai exact, ultima oară când au fost sub 2.000 de cazuri noi a fost pe 13 septembrie, când autoritățile au anunțat 1.849 de noi infectări și 46 de decese.

Autoritățile au anunțat 1.958 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2, dintre care 38 sunt ale unor pacienți reinfectați, depistați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Numărul a reieșit după prelevarea a 12.917 teste RT-PCR (6.776, în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.141, la cerere) și 29.785 de teste rapide antigenice. În total au fost 42.702 teste.

Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în București (219), Capitala fiind urmată de județele Cluj (179), Timiș (121) și Sibiu (103). Cele mai puține noi infectări au fost în Gorj, unde au fost raportate doar 8.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba33500492,71
2.Arad40882923,78
3.Argeș45628602,2
4.Bacău40759451,35
5.Bihor49478893,48
6.Bistrița-Năsăud19208161,13
7.Botoșani22432211,06
8.Brașov65606963,38
9.Brăila22455252
10.Buzău23857201,92
11.Caraș-Severin18623392,13
12.Călărași17588101,25
13.Cluj869891793,38
14.Constanța68257612,14
15.Covasna12780412,22
16.Dâmbovița36011592,06
17.Dolj44704391,21
18.Galați43534461,38
19.Giurgiu19353141,39
20.Gorj1510481,08
21.Harghita13834121,53
22.Hunedoara35421682,9
23.Ialomița19304181,89
24.Iași70943631,47
25.Ilfov74854762,85
26.Maramureș30810401,53
27.Mehedinți15636101,34
28.Mureș39073712,66
29.Neamț30745251,26
30.Olt25814501,5
31.Prahova62618831,93
32.Satu Mare20460211,36
33.Sălaj17594191,78
34.Sibiu422381033,17
35.Suceava37638180,76
36.Teleorman24732371,93
37.Timiș861331212,94
38.Tulcea13682151,68
39.Vaslui26593221,03
40.Vâlcea26348241,65
41.Vrancea17638121,15
42.Mun. București3014552192,41
43.Din străinătate**19213
44.Cazuri noi nealocate pe județe

11613*
-181
TOTAL1.773.8451.958

Cea mai mare rată de infectare la mia de locuitori se regăsește în județul Arad (3,78), care este urmat de Bihor (3,48), Brașov și Cluj (ambele cu 3,38) și Sibiu (3,17). Aceste cinci județe sunt, de altfel, singurele rămase în scenariul roșu.

Bilanț COVID: sub 2.000 de cazuri noi și 160 de decese, inclusiv cel al unei adolescente de 15 ani

160 de decese, inclusiv cel al unei adolescente nevaccinate și fără comorbidități

Până astăzi, 55.989 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat.

Dintre acestea, 160 au fost anunțate astăzi, 115 survenite în ultimele 24 de ore și 45 anterioare intervalului de referință. În total, este vorba de 73 de bărbați și 87 de femei.

Dintre cele 160 de decese, două au fost înregistrate la categoria de vârstă 10-29 de ani, unul, la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3, la categoria de vârstă 40-49 de ani, 21, la categoria de vârstă 50-59 de ani, 34, la categoria de vârstă 60-69 de ani, 51, la categoria de vârstă 70-79 de ani și 48, la categoria de vârstă peste 80 de ani.

150 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 45 de decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău, Brașov, Bihor, Giurgiu, Gorj, Ilfov, Mehedinți, Neamț, Suceava și municipiul București, în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 115 decese.

Din totalul de 160 de pacienți decedați, 142 erau nevaccinați și 18, vaccinați. Cei 18 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.338. Dintre acestea, 1.312 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.312 pacienți internați la ATI, 130 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 130 sunt minori, 116 fiind internați în secții și 14, la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.686.762 de teste RT-PCR și 5.230.220 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.917 teste RT-PCR (6.776, în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.141, la cerere) și 29.785 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 36.612 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.544 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.221 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 50 de persoane.

Cum au evoluat numărul de cazuri noi și numărul testelor efectuate în ultimele zile:

Citeşte şi:

Coaliția PNL-PSD-UDMR, învestită la putere. Premierul Ciucă și miniștrii săi au depus jurământul. Iohannis: „Vă felicit”

Undă verde în UE pentru vaccinarea anti-COVID a copiilor între 5 și 11 ani. Când ar putea începe campania în România

Cazul tinerilor care au violat, timp de 3 ani, mai multe copile „fiindcă merită”. Judecători: „În lipsa educației sexuale, au copiat din filme porno”

FOTO Apariție rară! Cum arată soția lui Victor Pițurcă + s-a fotografiat alături de Cristina Ich
PARTENERI - GSP.RO
FOTO Apariție rară! Cum arată soția lui Victor Pițurcă + s-a fotografiat alături de Cristina Ich
Informații de ultimă oră despre Liviu Vârciu, ajuns de urgență la spital. În ce stare se află
Playtech.ro
Informații de ultimă oră despre Liviu Vârciu, ajuns de urgență la spital. În ce stare se află
O tânără în vârstă de doar 17 ani din Italia a murit după ce s-a înfometat pentru a deveni fotomodel: a intrat în comă după ce ajunsese să aibă 26 de kilograme
Observatornews.ro
O tânără în vârstă de doar 17 ani din Italia a murit după ce s-a înfometat pentru a deveni fotomodel: a intrat în comă după ce ajunsese să aibă 26 de kilograme
Horoscop 29 noiembrie 2021. Gemenii ar fi bine să se protejeze de propriile gânduri negative, care pot împinge departe
HOROSCOP
Horoscop 29 noiembrie 2021. Gemenii ar fi bine să se protejeze de propriile gânduri negative, care pot împinge departe
Prima ţară care îşi închide graniţele din cauza Omicron. Niciun străin nu mai are voie să intre
Știrileprotv.ro
Prima ţară care îşi închide graniţele din cauza Omicron. Niciun străin nu mai are voie să intre
ALERTĂ | Ce simptome bizare are Omicron, noua tulpină de coronavirus. Specialiştii sunt uimiţi. Primele informaţii oficiale
Telekomsport
ALERTĂ | Ce simptome bizare are Omicron, noua tulpină de coronavirus. Specialiştii sunt uimiţi. Primele informaţii oficiale
Imagination de la Foreo - masca de față pe care ți-o personalizezi... pe masa din bucătărie
PUBLICITATE
Imagination de la Foreo - masca de față pe care ți-o personalizezi... pe masa din bucătărie