După aproape trei luni, numărul cazurilor noi a coborât sub pragul de 2.000. Mai exact, ultima oară când au fost sub 2.000 de cazuri noi a fost pe 13 septembrie, când autoritățile au anunțat 1.849 de noi infectări și 46 de decese.

Autoritățile au anunțat 1.958 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2, dintre care 38 sunt ale unor pacienți reinfectați, depistați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Numărul a reieșit după prelevarea a 12.917 teste RT-PCR (6.776, în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.141, la cerere) și 29.785 de teste rapide antigenice. În total au fost 42.702 teste.

Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în București (219), Capitala fiind urmată de județele Cluj (179), Timiș (121) și Sibiu (103). Cele mai puține noi infectări au fost în Gorj, unde au fost raportate doar 8.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba33500492,71
2.Arad40882923,78
3.Argeș45628602,2
4.Bacău40759451,35
5.Bihor49478893,48
6.Bistrița-Năsăud19208161,13
7.Botoșani22432211,06
8.Brașov65606963,38
9.Brăila22455252
10.Buzău23857201,92
11.Caraș-Severin18623392,13
12.Călărași17588101,25
13.Cluj869891793,38
14.Constanța68257612,14
15.Covasna12780412,22
16.Dâmbovița36011592,06
17.Dolj44704391,21
18.Galați43534461,38
19.Giurgiu19353141,39
20.Gorj1510481,08
21.Harghita13834121,53
22.Hunedoara35421682,9
23.Ialomița19304181,89
24.Iași70943631,47
25.Ilfov74854762,85
26.Maramureș30810401,53
27.Mehedinți15636101,34
28.Mureș39073712,66
29.Neamț30745251,26
30.Olt25814501,5
31.Prahova62618831,93
32.Satu Mare20460211,36
33.Sălaj17594191,78
34.Sibiu422381033,17
35.Suceava37638180,76
36.Teleorman24732371,93
37.Timiș861331212,94
38.Tulcea13682151,68
39.Vaslui26593221,03
40.Vâlcea26348241,65
41.Vrancea17638121,15
42.Mun. București3014552192,41
43.Din străinătate**19213
44.Cazuri noi nealocate pe județe

11613*
-181
TOTAL1.773.8451.958

Cea mai mare rată de infectare la mia de locuitori se regăsește în județul Arad (3,78), care este urmat de Bihor (3,48), Brașov și Cluj (ambele cu 3,38) și Sibiu (3,17). Aceste cinci județe sunt, de altfel, singurele rămase în scenariul roșu.

Cum ar răspunde sistemul de sănătate din România la un cutremur de magnitudinea celui din Turcia. Două mari spitale din București ar pica
Recomandări
Cum ar răspunde sistemul de sănătate din România la un cutremur de magnitudinea celui din Turcia. Două mari spitale din București ar pica
Bilanț COVID: sub 2.000 de cazuri noi și 160 de decese, inclusiv cel al unei adolescente de 15 ani

160 de decese, inclusiv cel al unei adolescente nevaccinate și fără comorbidități

Până astăzi, 55.989 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat.

Dintre acestea, 160 au fost anunțate astăzi, 115 survenite în ultimele 24 de ore și 45 anterioare intervalului de referință. În total, este vorba de 73 de bărbați și 87 de femei.

Dintre cele 160 de decese, două au fost înregistrate la categoria de vârstă 10-29 de ani, unul, la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3, la categoria de vârstă 40-49 de ani, 21, la categoria de vârstă 50-59 de ani, 34, la categoria de vârstă 60-69 de ani, 51, la categoria de vârstă 70-79 de ani și 48, la categoria de vârstă peste 80 de ani.

150 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nemulțumirea unei românce de origine siriană, cu rude în zonele afectate de cutremur: „Toată lumea trimite ajutoare în Turcia. În Siria afectată deja de război situația e și mai dramatică”
Recomandări
Nemulțumirea unei românce de origine siriană, cu rude în zonele afectate de cutremur: „Toată lumea trimite ajutoare în Turcia. În Siria afectată deja de război situația e și mai dramatică”

Au fost raportate 45 de decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Arad, Bacău, Brașov, Bihor, Giurgiu, Gorj, Ilfov, Mehedinți, Neamț, Suceava și municipiul București, în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 115 decese.

Din totalul de 160 de pacienți decedați, 142 erau nevaccinați și 18, vaccinați. Cei 18 pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.338. Dintre acestea, 1.312 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.312 pacienți internați la ATI, 130 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 130 sunt minori, 116 fiind internați în secții și 14, la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.686.762 de teste RT-PCR și 5.230.220 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.917 teste RT-PCR (6.776, în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.141, la cerere) și 29.785 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 36.612 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.544 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.221 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 50 de persoane.

Cele mai devastatoare cutremure din istoria recentă. Cinci seisme au provocat împreună aproape 1,3 milioane de decese
Recomandări
Cele mai devastatoare cutremure din istoria recentă. Cinci seisme au provocat împreună aproape 1,3 milioane de decese

Cum au evoluat numărul de cazuri noi și numărul testelor efectuate în ultimele zile:


Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email [email protected]

„Am sărit din lac în puț”. Un tânăr venit tocmai din Capul Verde a rămas șocat de cum vorbesc românii și peste ce a dat aici
GSP.RO
„Am sărit din lac în puț”. Un tânăr venit tocmai din Capul Verde a rămas șocat de cum vorbesc românii și peste ce a dat aici
Urmărește-ne pe Google News
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.

Câteva pahare de vin i-au fost fatale: trista dispariție a marelui Aurelian Andreescu, vocea unică a muzicii ușoare românești
Playtech.ro
Câteva pahare de vin i-au fost fatale: trista dispariție a marelui Aurelian Andreescu, vocea unică a muzicii ușoare românești
Neurochirurgul Leon Dănăilă trăiește la limita sărăciei, la 89 de ani: 'Mă simt ca un boschetar. N-am nicio avere, n-am nimic, am vândut tot'
Viva.ro
Neurochirurgul Leon Dănăilă trăiește la limita sărăciei, la 89 de ani: 'Mă simt ca un boschetar. N-am nicio avere, n-am nimic, am vândut tot'
Timp de 17 ore, prinsă sub dărâmături, o copilă şi-a protejat fratele mai mic cu propriul său trup. Când au venit salvatorii, le-a mulţumit cu un zâmbet trist
Observatornews.ro
Timp de 17 ore, prinsă sub dărâmături, o copilă şi-a protejat fratele mai mic cu propriul său trup. Când au venit salvatorii, le-a mulţumit cu un zâmbet trist
Siria: O fetiță de 7 ani și-a protejat fratele mai mic cu propriul trup, timp de 17 ore, sub dărâmături
Știrileprotv.ro
Siria: O fetiță de 7 ani și-a protejat fratele mai mic cu propriul trup, timp de 17 ore, sub dărâmături
Alertă alimentară. Toți românii care au cumpărat acest produs nu trebuie să-l mănânce. E periculos pentru sănătate
FANATIK.RO
Alertă alimentară. Toți românii care au cumpărat acest produs nu trebuie să-l mănânce. E periculos pentru sănătate
Ministrul de Interne al Austriei a fost la Bucureşti şi a rămas perplex: ”Aşa ceva el n-a mai văzut în Europa”. Ce l-a uimit
Orangesport.ro
Ministrul de Interne al Austriei a fost la Bucureşti şi a rămas perplex: ”Aşa ceva el n-a mai văzut în Europa”. Ce l-a uimit
Horoscop 8 februarie 2023. Fecioarelor le surâde ideea de a intra în contact apropiat cu o persoană care este capabilă să le deschidă multe uși
HOROSCOP
Horoscop 8 februarie 2023. Fecioarelor le surâde ideea de a intra în contact apropiat cu o persoană care este capabilă să le deschidă multe uși
Când trebuie să mergi cu cei mici la doctor și ce analize recomandă medicii în funcție de vârstă
PUBLICITATE
Când trebuie să mergi cu cei mici la doctor și ce analize recomandă medicii în funcție de vârstă