Explozia a avut loc în jurul orei 10:00 locală (08:00 GMT) în biserica Sfântul Petru și Sfântul Pavel, potrivit aceleiași surse.

Forțele de securitate egiptene luptă împotriva insurgenților islamiști conduși de ramura grupării Statul Islamic (SI) din nordul Sinaiului, unde sute de soldați și polițiști au fost uciși. Insurgenții au lansat de asemenea atacuri sângeroase la Cairo și în alte orașe egiptene.

Atentatul nu a fost încă revendicat.

Vineri, un atentat comis la Cairo s-a soldat cu decesul a şase poliţişti şi rănirea altor trei. Atacul a fost revendicat de gruparea Hasm, despre care autorităţile au suspiciuni că ar avea legături cu gruparea Fraţii Musulmani. Atentatul s-a produs pe strada Al Haram, una din arterele principale spre piramide de la Giza.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.