„Pe vremuri nu exista frigider, iar oamenii își conservau carnea cu sare. Vom mânca pastramă. Vom mânca pui prăjit cum făcea bunica, iar bunica știe de la străbunica”, a spus chef Cătălin Scărlătescu.

Chef Cătălin Scărlătescu a gătit pentru 1.000 de suceveni. Meniu ca pe vremea lui Ștefan cel Mare

El a precizat că meniul servit constă în pastramă, carne de pui prăjită și tocană de carne de porc.

Directorul Muzeului Bucovinei, Emil Ursu, a declarat că, dacă în ceilalți ani, în cadrul Programului Ștefanian au fost organizate evenimente culturale, în acest an se promovează gastronomia din acea vreme.

Chef Cătălin Scărlătescu a gătit pentru 1.000 de suceveni. Meniu ca pe vremea lui Ștefan cel Mare

„Vrem, nu vrem, și aceasta este o parte componentă a vieții cotidiene a secolului XV. Evenimentul de astăzi prezintă publicului și un altfel de gătit, cu foarte puține ingrediente”, a declarat Emil Ursu.

Sutele de suceveni și turiști veniți în Muzeul Satului Bucovinean au așteptat să guste din preparate, dar foarte mulți au dorit să se fotografieze cu chef Cătălin Scărlătescu.

Chef Cătălin Scărlătescu a gătit pentru 1.000 de suceveni. Meniu ca pe vremea lui Ștefan cel Mare

Oamenii au stat la rând pentru a primi porțiile de mâncare fără să creeze îmbulzeală și au apreciat meniul realizat de acesta.

Citește și: Miodrag Belodedici își reface viața la 55 de ani: „Sunt îndrăgostit!”. Cum arată cea care i-a furat inima, ce spune despre căsătorie și despre copii. Dorinel și Răducioiu iubesc și ei din nou

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.