Liderul chinez Xi Jinping a formulat vineri cea mai directă critică la adresa războiului purtat de Vladimir Putin în Ucraina, avertizându-l pe președintele rus să nu recurgă la armele nucleare și cerându-i cancelarului german Olaf Scholz, aflat în vizită, să facă presiuni pentru negocieri de pace.

Comunitatea internațională ar trebui „să se opună împreună utilizării sau amenințărilor cu utilizarea armelor nucleare”, a spus Xi, potrivit unei declarații preluate de Xinhua, agenția publică de presă a Chinei.

Lumea ar trebui, de asemenea, „să pledeze pentru ca armele nucleare să nu poată fi folosite, un război nuclear să nu poată fi purtat, pentru a preveni o criză nucleară” în Europa sau Asia, a adăugat Xi.

Cancelarul german a confirmat poziția Chinei. „Germania și China se opun folosirii oricărei arme nucleare în războiul din Ucraina”, a declarat Scholz, de la la Beijing.

„Aici, în China, toată lumea știe că o escaladare (a războiului din Ucraina) ar avea consecințe pentru noi toți”, a spus șeful guvernului german.

„De aceea, este foarte important pentru mine să subliniez că toată lumea spune clar că o escaladare prin utilizarea unei arme nucleare tactice este exclusă”, a adăugat el.

„Sunt mulțumit că am ajuns cel puțin la un acord în această privință”, a adăugat Scholz.

Liderul chinez, care în urmă cu doar câteva săptămâni a obținut un al treilea mandat în fruntea partidului și a țării, a cerut de asemenea Germaniei și Europei să „joace un rol important în apelul la pace și în facilitarea negocierilor”.

Xi a cerut, de asemenea, „îmbunătățirea situației umanitare” în zonele de criză, în special în timpul iernii.

Însă liderul chinez, care înainte de război a spus că Putin este cel mai bun prieten al său, a evitat să ceară Rusiei să se retragă din Ucraina, o solicitare pe care Kievul o consideră vitală pentru un armistițiu.

De asemenea, el nu a făcut nicio mențiune cu privire la refuzul lui Putin de a onora acordul ONU privind facilitarea exporturilor de cereale ucrainene, premierul său susținând în schimb exportul de cereale chinezești, pentru a ajuta la atenuarea crizei alimentare.

În septembrie, după o întâlnire cu omologul chinez, Putin a recunoscut public pentru prima dată că Xi are „întrebări” și „îngrijorări” cu privire la război.

La scurt timp după, Putin a ridicat miza și a evocat ideea folosirii armelor nucleare. „Pentru a apăra Rusia și poporul nostru, vom folosi, fără îndoială, toate resursele de armament de care dispunem”, a avertizat liderul de la Kremlin, care a întărit: „Aceasta nu este o cacealma”.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

valentindragobete 05.11.2022, 00:21

Din ce citați voi nu rezultă că Xi iar fi cerut lui Putin să nu folosească armele nucleare, chinezul făcând referire la "comunitatea internațională" ! Dacă Putin este "comunitatea internațională" este corect, aveți dreptate, altfel mințiți !

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.