Hidrologii au emis, luni, o nouă atenţionare Cod portocaliu de inundaţii ce va afecta, până la miezul nopţii, bazinul hidrografic Bistra, pe raza judeţului Caraş-Severin.

Conform Institutului Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA), până la ora 00:00, se vor produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide şi creşteri rapide de debite şi niveluri, cu posibile depăşiri ale Cotelor de inundaţie, pe râurile din bazinul hidrografic Bistra (judeţul Caraş-Severin).

De asemenea, INHGA a emis, luni, o avertizare cod portocaliu de inundații pe râul Sebiş din județul Arad. Potrivit Institutului Național Hidrologie și Gospodărirea Apelor, avertizarea este valabilă până la ora 22.00.

În următoarele ore, pe râul Sebiș, se vor produse scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide cu posibile efecte severe de inundații locale şi creşteri rapide de debite şi niveluri, cu posibile depășiri ale Cotelor de inundaţie.

Cod portocaliu de inundații în Ajunul Crăciunului pe mai multe râuri din țară

Fenomene hidrologice periculoase se pot produce cu probabilitate şi intensitate mai mare pe unele râuri din bazinul hidrografic Moneasa.


Citește și: Viorica Dăncilă spune că a fost dezamăgită de criticile privind „coafura”, „machiajul”. Ce a declarat despre gafele de exprimare


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.