Agenția de presă nord-coreeană anunță că Kim Sang-duk, cunoscut și sub numele de Tomy Kim, ”este de-acum deţinut de serviciile judiciare competente care anchetează cu privire la crimele sale”.

Profesorul american este al treilea cetățean american reținut în prezent în Coreea de Nord alături de Otto Warmbier, un student în vârstă de 21 de ani, a fost condamnat la 15 ani de muncă forţată pentru că a furat material de propagandă și Kim Dong-chul, un pastor americano-coreean, încarcerat pentru spionaj.

Bărbatul a fost arestat pe aeroport, în momentul în care încerca să părăsească țara după mai multe săptămâni în care a predat contabilitatea la USTP.

Arestarea profesorului american vine în contextul escaladării crizei dintre Coreea de Nord și Statele Unite. Subiectul a fost adusă în discuție prima dată de Nikki Haley, ambasadorul SUA la ONU, care a spus că regimului lui Kim Jong-un se foloseaște de arestarea acestuia pentru a pune presiune pe Statele Unite.

Citește și:

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.