În pădurea tropicală din nordul Costa Ricăi se află orașul Aguas Zarcas, de 20.200 de locuitori. Pe 23 aprilie 2019, la ora 21.07, un meteorit, parte dintr-o ploaie de meteoriți, s-a prăbușit peste cotețul lui Roky.

Cotețul lui Roky, un ciobănesc german din Costa Rica, scos la licitație pentru 300.000 de dolari. Ce-l face atât de valoros

Meteoriții de la Aguas Zarcas sunt printre cei mai cercetați meteoriți din toate timpurile. Mostrele nu conțin doar zeci de mii de prebiotice, inclusiv aminoacizi, ci și cereale presolare cu vârsta de până la dublul sistemului solar. Astăzi, mulți cosmochimiști din întreaga lume fie investighează specimene de la Aguas Zarcas, fie încearcă să le obțină.

Cotețul lui Roky a fost lovit de un meteorit, perforându-i acoperișul. Gaura făcută are un diametru de 170 de milimetri.

Cotețul lui Roky, un ciobănesc german din Costa Rica, scos la licitație pentru 300.000 de dolari. Ce-l face atât de valoros

Animalul a scăpat nevătămat, dar adăpostul patrupedului a fost oferit spre vânzare, fiind considerat „printre cele mai căutate curiozități”.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.