UPDATE 13.45. ”Cristina Neagu, componentă de bază a echipei feminine de handbal a clubului nostru, a fost confirmată pozitiv la testul RT-PCR pentru diagnosticarea Covid-19, test efectuat săptămâna trecută”, notează csmbucurești.ro.

Încă de la început, dorim să îi asigurăm pe toți fanii echipei noastre și ai Cristinei Neagu de faptul că starea generală de sănătate a sportivei este una bună, fiind în legătură permanentă cu stafful medical al echipei. Handbalista de la CSM București se află în izolare și se supune tuturor protocoalelor ce trebuiesc respectate.

Comunicat CSM București:

”Testele repetate la care sunt supuse jucătoarele noastre au făcut ca situația să fie în permanență sub control. Ținem să precizăm că, înainte de a fi depistată pozitiv, Cristina Neagu nu a intrat în contact cu nicio altă coechipieră”, a mai transmis gruparea.

”O asigurăm pe cea mai bună handbalistă a lumii că încercarea prin care trece nu reprezintă decât un nou prilej de a reveni și mai puternică și mai determinată, așa cum s-a întâmplat întotdeauna!”, conchide comunicatul oficial.

Ieri, 5 octombrie, lotul echipei feminine a efectuat testul pentru deplasarea în Norvegia, rezultatele fiind negative, iar la sosirea în Kristiansand, întreaga delegație va intra în izolare și se va supune unei noi testări, conform prevederilor legale din această țară.

Partida dintre Vipers Kristiansand și CSM București are loc sâmbătă, 10 octombrie, de la ora 19:00 (ora României) și poate fi urmărită în direct pe Digi Sport, Telekom Sport și Look Sport!

______________________________________________________________________________

Știrea inițială

”Cristina Neagu este și ea un om, care are dreptul la intimitatea bolii. Respectă în totalitate toți pașii în acest caz. Noi, ca și club, am făcut testele pentru toată echipa, iar rezultatele au fost negative. Cristina nu s-a mai întâlnit cu echipa din 27 septembrie”, a declarat, pentru ProSport, Remus Drăgănescu, coordonatorul secției de handbal de la CSM București.

Săptămâna trecută, interul stânga ar fi trebuit să meargă la Craiova pentru pregătirea centralizată a naționalei. Ea a avut acceptul selecționerului Bogdan Burcea pentru a o lăsa la București să facă recuperarea la umărul drept, la care nu de mult a suferit o intervenție chirurgicală. Neagu nu a avut voie două zile să miște umărul, urmând ca apoi să treacă la exerciții specifice de recuperare.

Deși este o săptămână dedicată loturilor naționale, nu am intrat în cantonament cu echipa. Durerile la umăr s-au...

Publicată de Cristina Neagu pe Marţi, 29 septembrie 2020

Nu se știe de unde, dar pe finalul săptămânii, conform unor surse din cadrul CSM București, Cristina s-a simțit rău și a făcut febră. A făcut testul COVID-19, iar rezultatul acestuia a ieșit pozitiv.

Jucătoarea s-a izolat și nu a intrat în acest timp în contact cu nicio altă colegă.

Chiar dacă liderul echipei a fost testat pozitiv, CSM București nu intenționează să solicite Federației Europene de Handbal amânarea jocului cu Vipers Kristiansand în Liga Campionilor, programat sâmbătă în Norvegia.

Facem deplasarea, normal. Aceasta este situația, dar activitatea merge mai departe. Nu facem o tragedie din treaba asta, i se poate întâmpla oricum. Ce ar trebui să facă Statele Unite, dacă s-a îmbolnăvit Trump?

Remus Drăgănescu:
Citeşte şi:

Expertul în educație Oana Moraru avertizează: „Învățământul la distanță este primitiv gândit, educația online în România înseamnă doar că elevii stau mai mult acasă”

Primarul municipiului Galați, confirmat cu Covid-19, după ce a aprobat un festival culinar, deși incidența depășește 1,5 infectări la mia de locuitori

Alarmă falsă la Ministerul Transporturilor. Cercetările s-au încheiat. Inițial o persoană a anunțat că a descoperit un bagaj suspect

FOTO „Ești eroarea vieții mele, bei și faci sex în toalete!” » Iubita l-a părăsit cu un scandal monstru, dar fanii au publicat o imagine interzisă
PARTENERI - GSP.RO
FOTO „Ești eroarea vieții mele, bei și faci sex în toalete!” » Iubita l-a părăsit cu un scandal monstru, dar fanii au publicat o imagine interzisă
Cum a arătat Simona Halep mireasă. Rochia inedită a lăsat mască toţi invitaţii
Playtech.ro
Cum a arătat Simona Halep mireasă. Rochia inedită a lăsat mască toţi invitaţii
Ciobanul care a supravieţuit atacului ursului, operat timp de şapte ore: "S-a încercat reconstrucţia facială"
Observatornews.ro
Ciobanul care a supravieţuit atacului ursului, operat timp de şapte ore: "S-a încercat reconstrucţia facială"
Horoscop 25 iulie 2021. Leii au o adevărată colecție de întrebări nerostite, la care au nevoie de un răspuns
HOROSCOP
Horoscop 25 iulie 2021. Leii au o adevărată colecție de întrebări nerostite, la care au nevoie de un răspuns
Proprietara unui salon de frumusețe, care este însărcinată, refuză să tundă persoane vaccinate
Știrileprotv.ro
Proprietara unui salon de frumusețe, care este însărcinată, refuză să tundă persoane vaccinate
Marea campioană a ţării, la petrecerile cu alcool şi relaţii intime la Jocurile Olimpice! Moment fără precedent dezvăluit în satul olimpic
Telekomsport
Marea campioană a ţării, la petrecerile cu alcool şi relaţii intime la Jocurile Olimpice! Moment fără precedent dezvăluit în satul olimpic
(Publicitate) Laptopurile ASUS: OLED este sinonim cu stilul
PUBLICITATE
(Publicitate) Laptopurile ASUS: OLED este sinonim cu stilul