Miercuri, Banca Naţională a României (BNR) a anunţat un curs de referinţă de 4,8698 lei pentru un euro, în scădere cu 0,08% faţă de nivelul de 4,8738 consemnat marţi. Dolarul a coborât cu 0,15%, la 4,1617 lei pe unitate.

Cursul mediu al BNR pentru euro aferent lunii septembrie 2020 a fost de
4.8586 lei pe unitate.

Moneda Euro a atins vineri, 25 septembrie, un nou maxim istoric, a treia zi la rând, fiind cotat la BNR la 4.8750 lei, cu o creştere de 0,06% faţă de maximul precedent, atins miercuri, 23 septembrie, la 4,8722 lei. Acesta a fost al cincilea maxim istoric pentru moneda europeană atins în septembrie.

Curs Valutar BNR valabil astăzi 1 octombrie 2020

ValutaSimbol01.10.202030.09.202029.09.202028.09.202025.09.2020
EuroEUR4.87214.86984.87384.87054.8750
Dolarul SUAUSD4.14984.16174.16784.18284.1874
Francul elvetianCHF4.52314.50434.51764.51084.5137
Lira sterlinaGBP5.32915.34065.36265.37585.3319
gramul de aurXAU253.1477252.1123252.6304249.1178251.0994
Dolarul australianAUD2.98392.96252.96522.94692.9536
Leva bulgareascaBGN2.49102.48992.49192.49032.4926
Dolarul canadianCAD3.12213.10503.11973.12433.1318
Coroana cehaCZK0.18060.17910.17990.17930.1800
Coroana danezaDKK0.65480.65400.65470.65420.6547
Lira egipteanaEGP0.26410.26380.26450.26560.2654
100 Forinti maghiari100HUF1.35111.33301.33501.33831.3430
100 Yeni japonezi100JPY3.93053.93823.94743.96963.9713
Leul moldovenescMDL0.24510.24560.24680.24810.2497
Coroana norvegianaNOK0.44740.43970.43980.43800.4377
Zlotul polonezPLN1.08101.07441.06771.06951.0715
Rubla rusescaRUB0.05360.05310.05240.05310.0541
Coroana suedezaSEK0.46420.46210.46180.46050.4584
Lira turceascaTRY0.53870.53510.53140.53690.5517
DSTXDR5.84905.85685.86515.87895.8795

Unde găsești cel mai bun curs din 15 septembrie 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.85134.89524.12844.1683
Alpha Bank4.81304.93304.06094.2320
Banca Feroviara4.80404.95404.06304.2330
Banca Romaneasca4.82464.97464.09604.2760
Banca Transilvania4.81004.92504.07004.2700
BCR4.80204.94704.06104.2410
BRD SocGen4.79804.95004.06304.2340
CEC4.83004.91004.10004.2000
Credit Agricole4.83004.92004.10004.1900
Credit Europe4.84004.92004.09004.2100
First Bank (Piraeus)4.81004.92004.10004.2100
IdeaBank4.84004.90204.11904.1910
ING4.77624.97124.06624.2322
Intesa Sanpaolo Bank4.82044.91454.10174.1877
Libra Bank4.83504.96504.10004.2500
OTP Bank4.80004.94004.06504.2350
PatriaBank4.83254.91654.08504.2130
ProCreditBank4.81554.93204.08504.2180
Raiffeisen Bank4.81204.93614.08504.2250
UniCredit




Citeşte şi:

Lora locuiește în aceeași casă cu sora iubitului ei. Cum se înțeleg cele două. “Avem o regulă”

Expertul în educație Oana Moraru avertizează: „Învățământul la distanță este primitiv gândit, educația online în România înseamnă doar că elevii stau mai mult acasă”

Anchetă extinsă în SUA cu privire la vaccinul anti-COVID dezvoltat de AstraZeneca

O femeie a auzit niște bătăi, sub pământ, la câteva zile după ce s-a prăbușit un bloc în 1977. A venit și Ceaușescu. Ce s-a întâmplat când a ajuns dictatorul
PARTENERI - GSP.RO
O femeie a auzit niște bătăi, sub pământ, la câteva zile după ce s-a prăbușit un bloc în 1977. A venit și Ceaușescu. Ce s-a întâmplat când a ajuns dictatorul
Ce a făcut Ioana Băsescu imediat după ce a aflat că a fost condamnată. E șocant: 'Plânge de atunci'
Playtech.ro
Ce a făcut Ioana Băsescu imediat după ce a aflat că a fost condamnată. E șocant: 'Plânge de atunci'
Electricienii ucişi în apartamentul din Oneşti: Silviu - orfan de mamă, iar soţia lui Dan e asistentă în spitalul unde e internat ucigaşul
Observatornews.ro
Electricienii ucişi în apartamentul din Oneşti: Silviu - orfan de mamă, iar soţia lui Dan e asistentă în spitalul unde e internat ucigaşul
Horoscop 3 martie 2021. Fecioarele ar trebui să abordeze orice problemă cu mai multă seninătate
HOROSCOP
Horoscop 3 martie 2021. Fecioarele ar trebui să abordeze orice problemă cu mai multă seninătate
ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum a fost împușcat agresorul din Onești de forțele speciale
Știrileprotv.ro
ANIMAȚIE GRAFICĂ. Cum a fost împușcat agresorul din Onești de forțele speciale
S-a îmbătat şi a luat-o la bătaie. Imagini incredibile cu o vedetă goală, la o petrecere
Telekomsport
S-a îmbătat şi a luat-o la bătaie. Imagini incredibile cu o vedetă goală, la o petrecere
Știi câți bani câștigi de fapt? Cum să calculezi diferența dintre venitul „în mână” și venitul „în buzunar” (Publicitate)
PUBLICITATE
Știi câți bani câștigi de fapt? Cum să calculezi diferența dintre venitul „în mână” și venitul „în buzunar” (Publicitate)