Curs BNR 17 iunie 2020 | Leul s-a apreciat față de euro, dar a pierdut teren în raport cu dolarul american. Unde găsim cel mai bun curs

Comentează
Google Discover Urmărește Libertatea in Google Discover

Banca Națională a României (BNR) a anunțat, miercuri, 17 iunie 2020, un curs de referință de 4,8350 lei/euro, în scădere față de ultimul curs, cel de marți, 16 iunie, care a fost de 4,8360 lei/euro.



În schimb, leul s-a depreciat în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a crescut de la 4,2689 lei, marți, la 4,3049 lei, miercuri.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a pierdut teren, de la valoarea de 4,5059 lei, marți, la 4,5291 lei, miercuri.

Cursul valutar BNR de azi, 17 iunie 2020

ValutaSimbol17.06.202016.06.202015.06.202012.06.202011.06.2020
EuroEUR4.83504.83604.83374.83404.8358
Dolarul SUAUSD4.30494.26894.29594.27134.2483
Francul elvetianCHF4.52914.50594.51714.51044.5129
Lira sterlinaGBP5.39385.40065.38575.39575.3944
gramul de aurXAU237.4893237.3394236.8566237.9934236.6455
Dolarul australianAUD2.95852.95932.92752.94592.9505
Leva bulgareascaBGN2.47212.47262.47142.47162.4725
Dolarul canadianCAD3.17653.14813.14913.15423.1562
Coroana cehaCZK0.18180.18190.18040.18140.1818
Coroana danezaDKK0.64850.64860.64830.64840.6487
Lira egipteanaEGP0.26560.26330.26570.26400.2621
100 Forinti maghiari100HUF1.40341.39761.39081.39751.4043
100 Yeni japonezi100JPY4.01033.97524.00213.97343.9706
Leul moldovenescMDL0.24770.24960.24820.24680.2461
Coroana norvegianaNOK0.44900.44860.44250.44700.4534
Zlotul polonezPLN1.08541.09181.08851.08651.0817
Rubla rusescaRUB0.06160.06120.06110.06140.0617
Coroana suedezaSEK0.45860.46000.45870.46060.4615
Lira turceascaTRY0.62840.62610.62810.62550.6275
DSTXDR5.93595.90765.92685.90805.8926

Unde găsim cel mai bun curs valutar din 17 iunie 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.81374.85724.28534.3267
Alpha Bank4.77504.94504.21904.3860
Banca Feroviara4.76504.91504.20254.3725
Banca Romaneasca4.78444.93444.22834.4083
Banca Transilvania4.77004.90004.21004.4150
BCR4.76304.90804.21304.3930
BRD SocGen4.75904.90904.19904.3760
CEC4.79004.87004.23004.3300
Credit Agricole4.79004.88004.24004.3300
Credit Europe4.80004.89004.24004.3500
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.23004.3400
IdeaBank4.80204.86804.26404.3390
ING4.73934.93274.21874.3909
Intesa Sanpaolo Bank4.78334.87434.23914.3243
Libra Bank4.80004.93004.24004.3900
OTP Bank4.76004.90004.21504.3850
PatriaBank4.79254.87654.22404.3520
ProCreditBank4.77704.89304.23504.3690
UniCredit4.78004.90004.20294.3745

Sursa: banknews.ro



Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
ALTE ȘTIRI
Preot in haine negre , calugar Athos
06:45
Un român îmbrăcat în haine de preot, arestat în timp ce mergea spre Muntele Athos
Alexia Blănaru, în timpul calificărilor la Campionatele Mondiale din 2026 de la Rotterdam, 18 octombrie 2026
06:26
România a ratat toate finalele la Mondialele de gimnastică, pentru prima dată în istorie. Echipa a terminat pe locul 19
MONDEN
 Andra și Cătălin Măruță | sursa foto: PRO TV
19 oct.
Ce a învățat-o Niculina Stoican pe Andra să facă la începutul relației cu Cătălin Măruță: „N-am mai zis asta la nimeni”
Amalia Enache
Exclusiv
19 oct.
Ce spune Amalia Enache despre intervenții estetice: „Mă tem de orice modificare”
POLITIC
Marian Neacșu, Ștefan Radu Oprea, Radu Marinescu, Florin Barbu. Sursa foto: Hepta
Exclusiv
07:00
Miniștrii cu probleme de integritate din Cabinetul Luca Niculescu: condamnatul penal, evazionistul, suspectul de plagiat și vitezomanul
Luca Niculescu
06:07
Guvernul Luca Niculescu merge astăzi la vot în Parlament. Are nevoie de 233 de voturi pentru a fi învestit
Ultimele știri
08:05
Podul de 15.000.000 de dolari și 3.900 mp care trece peste o autostradă cu 6 benzi și pe care nu circulă nicio mașină, în SUA
08:03
Cât costă un litru de benzină și motorină, marți, 20 octombrie 2026, în București, Iași, Cluj-Napoca, Timișoara și Constanța
08:00
Natalia suferă de retinoblastom bilateral, o formă rară și agresivă de cancer ocular infantil, și are nevoie de o proteză oculară. Pentru dispozitivul medical, dar și pentru tratamente, fetița de 2,7 ani are nevoie de 8.000 de euro
07:45
Cum să supraviețuiești unui accident de avion: „Atenție la regula celor 3 și 8 minute”
TRENDING
19 oct.
Impozitarea locuințelor la valoarea de piață nu se va aplica de la 1 ianuarie 2027 după modificarea jalonului PNRR
19 oct.
Horoscop 20 octombrie 2026. Peștii au de ales între nesiguranță permanentă sau atitudine constructivă, deschisă la nou
Analiză
19 oct.
Calculele dinaintea învestirii Guvernului Niculescu: cu ce scor trece de Parlament cabinetul PSD cu premier independent
19 oct.
Un elev și-a înjunghiat profesoara și un coleg la Școala Ștefan cel Mare, în Bistrița. Agresorul e în clasa a VII-a
Fettuccini carbonara la restaurantul Panza's, în Saratoga Springs, New York. Imagine cu caracter ilustrativ. Sursă foto: Getty Images.
19 oct.
Alimentul ieftin care se prepară în doar câteva minute și i-a cucerit pe români: 7 din 10 oameni îl consumă săptămânal
Monede vechi din aur roman
19 oct.
Comoară din aur roman găsită de doi arheologi amatori, cu peste 140 de monede vechi de o valoare uriașă
Un grup de protestatari a spart geamurile magazinului Louis Vuitton din Paris, duminică, 18 octombrie. Sursă foto: Profimedia.
19 oct.
Produsele furate din magazinele de lux în timpul protestelor din Franța au ajuns pe platforma Vinted: „Anunțurile suspecte au fost eliminate”
Orionide 2026 - Sursă foto: Shutterstock
19 oct.
Orionide 2026: când se văd și unde poți observa ploaia de meteori în România
O imagine cu un cuplu care savurează o băutură la o terasă din Paris, lângă Arcul de Triumf, în timpul protestelor violente, a devenit virală. Sursă foto: Captură video/ Facebook /CBS News.
19 oct.
Imagine virală în timpul protestelor din Paris: în ciuda haosului din jur, un cuplu savurează liniștit o băutură la terasă, lângă Arcul de Triumf
Cine poate afla câți bani are o persoană decedată în bancă - Sursă foto: Shutterstock
17 oct.
Cine poate afla câți bani avea o persoană decedată în bancă
Un câine și o pisică stând îmbrățișati
15 oct.
Cum introduci o pisică nouă într-o casă în care există deja un câine sau o altă pisică
De ce se ia tensiunea la mâna stângă - Sursă foto: Shutterstock
13 oct.
De ce se ia tensiunea la mâna stângă
Cât timp se fierb cartofii pentru piure
11 oct.
Cât timp se fierb cartofii pentru un piure reușit
Bogdan Ivan vrea acces interzis pe rețelele sociale pentru copiii sub 14 ani după atacul de la școala din Bistrița. Foto: Hepta
19 oct.
Acces interzis pe Facebook, Instagram și TikTok în România pentru copiii sub 14 ani, proiect de lege după atacul de la școala din Bistrița
YouTuber român controlat de ANAF 9 luni
19 oct.
Un cunoscut YouTuber român a fost controlat timp de nouă luni de ANAF și îi laudă pe inspectori: „Au fost de nota 10”
Un tren operat de CFR Călători staționează în gară
19 oct.
Cum se modifică mersul trenurilor odată cu trecerea la ora de iarnă 2026. Anunțul făcut de CFR Călători
Un tractor roșu care a arat un lan de grâu și a strâns pe un câmp din România
19 oct.
Cum vor putea fermierii să achiziționeze terenuri agricole prin leasing fără a plăti suma integrală de la început
07 aprilie 2025, SUA, Washington: Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu (stânga) se întâlnește cu președintele american Donald Trump în Biroul Oval de la Casa Albă.
06:51
Trump către votanții israelieni: Bibi - unica opțiune!
Nicușor Dan la Summitul Ucraina – Europa de Sud-Est
18 oct.
De ce președintele Nicușor Dan nu reformează SIE, o instituție cu rol vital în timpul războiului Rusiei asupra Europei
Ilie Bolojan, Dominic Fritz, Sorin Grindeanu, Nicușor Dan. Sursa foto: Facebook, Inquam Photos / Octav Ganea
Analiză
16 oct.
După guvernarea Bolojan+Fritz susținută parțial de Dan+Grindeanu, începe guvernarea Dan+Grindeanu susținută parțial de Bolojan
reciclare-parc
16 oct.
România are infrastructura necesară pentru mai multe ambalaje circulare