Precedentul maxim istoric atins de euro raportat la leu a fost pe 9 septembrie 2020: 1 EUR = 4,8590 RON.

De asemenea, leul s-a depreciat și în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a crescut de la 4,0908 lei, miercuri la 4,1198 lei, joi.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a pierdut teren, de la valoarea de 4,5156 lei, miercuri, la 4,5228 lei, joi.

Cursul valutar BNR de azi, 17 septembrie 2020

ValutaSimbol17.09.202016.09.202015.09.202014.09.202011.09.2020
EuroEUR4.85954.85864.85674.85734.8567
Dolarul SUAUSD4.11984.09084.08664.09744.0900
Francul elvetianCHF4.52284.51564.50684.50864.5042
Lira sterlinaGBP5.34455.29435.26595.26375.2304
gramul de aurXAU257.1520258.2908258.2015255.7168256.0077
Dolarul australianAUD3.00643.00002.99332.97722.9853
Leva bulgareascaBGN2.48462.48412.48322.48352.4832
Dolarul canadianCAD3.11963.10803.10643.10693.1060
Coroana cehaCZK0.18160.18160.18130.18230.1827
Coroana danezaDKK0.65320.65310.65280.65290.6527
Lira egipteanaEGP0.26220.25970.25940.25990.2595
100 Forinti maghiari100HUF1.34691.35511.35711.35521.3586
100 Yeni japonezi100JPY3.93343.88773.86533.86443.8507
Leul moldovenescMDL0.24620.24560.24560.24610.2467
Coroana norvegianaNOK0.45470.45570.45390.45430.4542
Zlotul polonezPLN1.09041.09191.09261.09091.0915
Rubla rusescaRUB0.05490.05470.05440.05440.0546
Coroana suedezaSEK0.46690.46660.46730.46670.4686
Lira turceascaTRY0.54630.54640.54510.54670.5475
DSTXDR5.82555.79555.78515.78835.7772

Unde găsești cel mai bun curs din 17 septembrie 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.83854.88224.09924.1387
Alpha Bank4.80004.92004.03054.2007
Banca Feroviara4.78904.93904.04304.2130
Banca Romaneasca4.80964.95964.05714.2371
Banca Transilvania4.79004.91004.03004.2300
BCR4.78604.93104.04104.2210
BRD SocGen4.78404.93404.04304.2130
CEC4.82004.90004.07004.1700
Credit Agricole4.81004.90004.09004.1800
Credit Europe4.82004.90004.07004.1900
First Bank (Piraeus)4.80004.91004.07004.1800
IdeaBank4.82404.88804.08604.1600
ING4.76274.95714.03724.2020
Intesa Sanpaolo Bank4.80554.89944.08084.1666
Libra Bank4.81504.94504.07504.2250
OTP Bank4.79004.93004.03504.2050
PatriaBank4.81704.90104.06504.1930
ProCreditBank4.80004.91854.05104.1840
Raiffeisen Bank4.79754.92114.05374.1937
UniCredit4.80004.92004.04714.2123

Sursa: banknews.ro

Citeşte şi:

Numărul cazurilor de coronavirus în lume a depășit pragul de 30 de milioane. Țările cele mai afectate de COVID-19

Record de aproape 100.000 de cazuri de COVID-19 într-o singură zi în India

Twitter i-a suspendat contul virusologului chinez care a susținut că noul coronavirus a fost creat într-un laborator din Wuhan

Cum se împarte averea! Anamaria Prodan a anunțat câți bani primește Reghecampf la divorț: „Trădătorul e în genunchi”
PARTENERI - GSP.RO
Cum se împarte averea! Anamaria Prodan a anunțat câți bani primește Reghecampf la divorț: „Trădătorul e în genunchi”
Doliu imens în televiziune. Vestea tristă a dimineţii a fost dată de Dan Negru
Playtech.ro
Doliu imens în televiziune. Vestea tristă a dimineţii a fost dată de Dan Negru
Detalii tulburătoare despre violul dintr-un tren de navetiști din SUA. Pasagerii au filmat cu telefoanele 40 de minute calvarul femeii, însă nu au intervenit
Observatornews.ro
Detalii tulburătoare despre violul dintr-un tren de navetiști din SUA. Pasagerii au filmat cu telefoanele 40 de minute calvarul femeii, însă nu au intervenit
Horoscop 20 octombrie 2021. Fecioarele caută stabilitate, mai ales când planurile lor atârnă de un fir de ață
HOROSCOP
Horoscop 20 octombrie 2021. Fecioarele caută stabilitate, mai ales când planurile lor atârnă de un fir de ață
O chelneriță a izbucnit în lacrimi când a văzut bonul. Ce i-a scris o femeie care a refuzat să lase bacșiș. VIDEO
Știrileprotv.ro
O chelneriță a izbucnit în lacrimi când a văzut bonul. Ce i-a scris o femeie care a refuzat să lase bacșiș. VIDEO
Scene interzise cardiacilor. Mai multe vedete, orgie greu de imaginat. Cum au fost surprinse
Telekomsport
Scene interzise cardiacilor. Mai multe vedete, orgie greu de imaginat. Cum au fost surprinse
Lasă-ți cardul acasă! Cum să plătești cu telefonul mobil și la ce te ajută
PUBLICITATE
Lasă-ți cardul acasă! Cum să plătești cu telefonul mobil și la ce te ajută