Curs valutar 28 mai. Leul a crescut joi la 4,8421 unităţi pentru un euro

Comentează

Banca Naţională a României a anunţat, joi, un curs de referinţă de 4,8421 lei pentru un euro, în scădere cu 0,02% faţă de nivelul de 4,8432 lei pentru un euro atins miercuri. Dolarul a scăzut și el cu 0,16%, la 4,3983 lei pe unitate.

Miercuri, Banca Naţională a României (BNR) a anunţat un curs de referinţă de 4,8432 lei pentru un euro, în creştere cu 0,04% faţă de nivelul de 4,8415 lei pentru un euro atins marţi. Dolarul a scăzut cu 0,27%, la 4,4053 lei pe unitate.

Maximul istoric înregistrat de euro în raport cu leul, de 4,8448 lei/euro, a fost atins pe 17 martie 2020. Cursul mediu al BNR pentru euro aferent lunii aprilie 2020 a fost de 4,8342 lei pe unitate.

Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, a scăzut joi cu 0,16%, de la nivelul de 4,4053 lei pe unitate la 4,3983 lei pe unitate.

Pe 23 martie 2020, dolarul a atins un maxim istoric, de 4,5316 lei/dolar.

Lira sterlină a coborât joi cu 0,7%, la 5,3915 lei pe unitate, de la nivelul de 5,4302 lei pe unitate consemnat miercuri.

Francul elveţian a scăzut cu 0,15%, la 4,5368 lei pe unitate, de la nivelul atins miercuri, de 4,5436lei pe unitate.

Preţul gramului de aur s-a redus de la nivelul de miercuri de 241,7272 lei la 243,7483 lei.

Curs Valutar BNR valabil astazi 28.05.2020

ValutaSimbol28.05.202027.05.202026.05.202025.05.202022.05.2020
EuroEUR4.84214.84324.84154.83964.8422
Dolarul SUAUSD4.39834.40534.41724.44064.4424
Francul elvetianCHF4.53684.54364.56214.56854.5692
Lira sterlinaGBP5.39155.43025.43845.40985.4112
Gram de aurXAU243.7483241.7272244.5322247.0285247.7333
Dolarul AUAUD2.91002.93632.92332.90402.8989
LevaBGN2.47582.47632.47542.47452.4758
Dolarul CanCAD3.19353.20603.18043.17663.1686
Coroana cehaCZK0.17940.17910.17870.17750.1774
Coroana danezaDKK0.64950.64930.64940.64900.6493
Lira egipteanaEGP0.27770.27810.27850.28000.2801
100 Forinti100HUF1.38531.38771.38551.38041.3856
100 Yeni100JPY4.08274.09124.10214.12204.1337
Leul moldovenescMDL0.24840.24960.25050.25090.2483
Coroana norvegianaNOK0.44460.44630.44450.44330.4415
Zlotul polonezPLN1.09571.09301.08591.07301.0714
Rubla rusescaRUB0.06190.06210.06220.06210.0619
Coroana suedezaSEK0.45830.45910.45870.45880.4589
Lira turceascaTRY0.64660.65010.65330.65190.6527
DSTXDR6.00906.01936.03106.04686.0506

Curs valutar bănci

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
Akcenta4.82204.86564.37944.4217
Alpha Bank4.78204.95204.30914.4781
Banca Feroviara4.77304.92304.31354.4835
Banca Romaneasca4.79284.94284.33724.5172
Banca Transilvania4.78004.91004.30504.5100
BCR4.77004.91504.31104.4910
BRD SocGen4.76704.91704.30304.4840
CEC4.80004.88004.34004.4400
Credit Agricole4.80004.89004.35004.4400
Credit Europe4.80004.89004.34004.4600
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.35004.4600
Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
ALTE ȘTIRI
Poliția a declanșat mecanismul „Alertă răpire copil”. Poză cu o fată minoră și datele ei de identificare
9 oct.
Alertă răpire copil în Teleorman, după ce o fată de 12 ani ar fi fost urcată forțat într-un autoturism de către trei persoane
Fostul secretar general adjunct al Guvernului Bolojan, Cristina Trăilă (PNL), a devenit inculpată în dosarul lui Fănel Bogos. Foto: Inquam Photos / George Călin
9 oct.
Cristina Trăilă (PNL) a devenit inculpată în dosarul lui Fănel Bogos. Ce a spus fostul secretar general adjunct al premierului Bolojan după audierea la DNA
MONDEN
Cheherezade Okotaka la Vocea României 2026 | sursa foto: PRO TV
9 oct.
Actrița care a apărut în serialul „Wednesday” de pe Netflix a urcat pe scena de la Vocea României 2026: „Am fost aleasă de Tim Burton”
Miruna Nacu și Robert Iosifescu la Vocea României 2026 | sursa foto: PRO TV
9 oct.
Robert Iosifescu și Miruna Nacu, surpriză la Vocea României 2026! S-au îndrăgostit în studio și au mers împreună la PRO TV
POLITIC
Cătălin Predoiu
9 oct.
Cătălin Predoiu, atac la liderii politici din România: „Trebuie să treacă dincolo de stereotipul PNRR și gestiunea de costuri”
Președintele Nicușor Dan a anunțat pe 5 octombrie că l-a desemnat pe Luca Niculescu să formeze un Guvern. Foto: presidency.ro
9 oct.
Luca Niculescu a povestit culisele nominalizării ca premier de către Nicușor Dan: „Nu au fost discuții lungi. Când președintele îți solicită, n-ai cum să refuzi”
Ultimele știri
9 oct.
Ce s-a întâmplat la Vocea României 2026 când pe scenă a apărut Maya Giotea, tânăra care a primit Golden Buzz la „Britain's Got Talent”: „Nu mai cânt piesa asta niciodată”
9 oct.
Ilie Bolojan i-a răspuns lui Sorin Grindeanu, care ceruse un guvern PSD-PNL-UDMR
9 oct.
Când ar trebui, de fapt, să speli rufele la 90 de grade. Greșeala pe care o fac mulți oameni și care le poate deteriora hainele
9 oct.
Cutremur puternic cu magnitudinea 7,6 în Panama. A fost emisă alertă de tsunami pentru mai multe țări din America Latină
TRENDING
9 oct.
Colosul german Rheinmetall cumpără Șantierul Naval Mangalia cu 138 de milioane de euro. Ce nave militare vor fi construite pe litoral
9 oct.
Jurista Navi Pillay a câștigat Premiul Nobel pentru Pace în 2026, dar Comitetul nu a reușit să ia legătura cu ea
9 oct.
Prognoza iernii 2026-2027 în Europa s-a schimbat: datele din octombrie arată un semnal neobișnuit pentru vortexul polar
9 oct.
Horoscop Urania | Previziuni astrologice pentru perioada 10 - 16 octombrie 2026. Luna Nouă în Balanță
Aeroportul din Madrid. Imagine cu caracter ilustrativ Foto: Profimedia
9 oct.
Cele mai bune cinci aeroporturi din lume, în viziunea stewardeselor și a piloților. Unul dintre terminalele din top are șemineu și balansoare
horoscopul zilei de astăzi 10 octombrie 2026 pentru zodia ta - dragoste, bani sau sanatate
9 oct.
Horoscop 10 octombrie 2026. Fecioarele au șansa de a vedea luminița de la capătul tunelului și de a înțelege că există rezolvare
targ-craciun-laminor-2024-eli-driu
9 oct.
Târgurile de Crăciun și-au anunțat datele pentru iarna 2026. Orașele care fură startul în noiembrie și unde se închid primele
Un cuplu este surprins din spate, mergând mână în mână pe o plajă liniștită, în timp ce valurile blânde se sparg pe țărm, pe fundalul unui apus de soare plin de culori
9 oct.
Grecia a fost desemnată cea mai populară destinație din lume pentru luna de miere în 2027, depășind Bali și Maldive
Poziții de yoga pentru începători
9 oct.
O nouă analiză dezvăluie noile tendințe în turism pentru 2027: trasee istorice inspirate de filme, detoxifiere digitală și vacanțe axate pe fitness
Cum păstrezi hreanul pentru iarnă
8 oct.
Cum se păstrează hreanul pentru iarnă: metode simple ca să rămână proaspăt şi iute
Murături asortate la borcan
8 oct.
Ce legume se pun la murat împreună? Combinații pentru borcane delicioase
Murături în saramură
30 sept.
Cum se face saramura pentru murături? Proporția de apă și sare
Se încearcă prinderea unui șarpe care se află într-o cadă, în baie
9 oct.
Descoperire șocantă într-o locuință din Medgidia: O mamă a găsit un șarpe în cadă, în timp ce se pregătea să îi facă baie copilului
Polițiștii din Satu Mare, obligați să cântărească lemnele de foc din sobe.Sursă foto: Facebook/ Sindicatul Europol.
9 oct.
Polițiștii din Satu Mare, obligați să cântărească zilnic lemnele pe care le ard în sobe: „Nu e mai ușor să calculeze cenușa?”
Fluviul Dunărea curgând la un debit mult mai mic, malurile apei sunt înconjurate de nisip
9 oct.
Trafic blocat pe Dunăre, la Capidava: O navă a eșuat după ce a ignorat limita de pescaj. A fost trimisă draga Parma
3 din 4 femei din mediul urban au o rutină de îngrijire a pielii. Foto: magnific.com
Analiză
9 oct.
Femeile pun preț pe eficiență, nu pe etichetă: ce arată cel mai nou studiu despre cumpărăturile de beauty
Nicușor Dan, președintele României
9 oct.
Votați ce vreți, dar dup-aia anticipate. Asta trebuie să spună Dan
Luca Niculescu. Sursa foto: Dumitru Angelescu
Analiză
9 oct.
Luca Niculescu, reformatorul sau doar încă un premier desemnat?
guvernul-romaniei-sigla
7 oct.
A avea sau a nu avea guvern…
VIDEO Cine este Luca Niculescu
6 oct.
Mă cheamă Luca și-mi place-ntre golani...