Miercuri, Banca Naţională a României (BNR) a anunţat un curs de referinţă de 4,8432 lei pentru un euro, în creştere cu 0,04% faţă de nivelul de 4,8415 lei pentru un euro atins marţi. Dolarul a scăzut cu 0,27%, la 4,4053 lei pe unitate.

Maximul istoric înregistrat de euro în raport cu leul, de 4,8448 lei/euro, a fost atins pe 17 martie 2020. Cursul mediu al BNR pentru euro aferent lunii aprilie 2020 a fost de 4,8342 lei pe unitate.

Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, a scăzut joi cu 0,16%, de la nivelul de 4,4053 lei pe unitate la 4,3983 lei pe unitate.

Pe 23 martie 2020, dolarul a atins un maxim istoric, de 4,5316 lei/dolar.

Lira sterlină a coborât joi cu 0,7%, la 5,3915 lei pe unitate, de la nivelul de 5,4302 lei pe unitate consemnat miercuri. 

Francul elveţian a scăzut cu 0,15%, la 4,5368  lei pe unitate, de la nivelul atins miercuri, de 4,5436lei pe unitate.

Preţul gramului de aur s-a redus de la nivelul de miercuri de 241,7272 lei la 243,7483 lei.

Curs Valutar BNR valabil astazi 28.05.2020

Valuta Simbol28.05.202027.05.202026.05.202025.05.202022.05.2020
EuroEUR4.84214.84324.84154.83964.8422
Dolarul SUAUSD4.39834.40534.41724.44064.4424
Francul elvetianCHF4.53684.54364.56214.56854.5692
Lira sterlinaGBP5.39155.43025.43845.40985.4112
Gram de aurXAU243.7483241.7272244.5322247.0285247.7333
Dolarul AUAUD2.91002.93632.92332.90402.8989
Leva BGN2.47582.47632.47542.47452.4758
Dolarul CanCAD3.19353.20603.18043.17663.1686
Coroana cehaCZK0.17940.17910.17870.17750.1774
Coroana danezaDKK0.64950.64930.64940.64900.6493
Lira egipteanaEGP0.27770.27810.27850.28000.2801
100 Forinti 100HUF1.38531.38771.38551.38041.3856
100 Yeni 100JPY4.08274.09124.10214.12204.1337
Leul moldovenescMDL0.24840.24960.25050.25090.2483
Coroana norvegianaNOK0.44460.44630.44450.44330.4415
Zlotul polonezPLN1.09571.09301.08591.07301.0714
Rubla rusescaRUB0.06190.06210.06220.06210.0619
Coroana suedezaSEK0.45830.45910.45870.45880.4589
Lira turceascaTRY0.64660.65010.65330.65190.6527
DSTXDR6.00906.01936.03106.04686.0506

Curs valutar bănci

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
Akcenta4.82204.86564.37944.4217
Alpha Bank4.78204.95204.30914.4781
Banca Feroviara4.77304.92304.31354.4835
Banca Romaneasca4.79284.94284.33724.5172
Banca Transilvania4.78004.91004.30504.5100
BCR4.77004.91504.31104.4910
BRD SocGen4.76704.91704.30304.4840
CEC4.80004.88004.34004.4400
Credit Agricole4.80004.89004.35004.4400
Credit Europe4.80004.89004.34004.4600
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.35004.4600


 
Citeşte şi:

Curs valutar 27 mai 2020. Leul a scăzut miercuri la 4,8432 unităţi pentru un euro

Afaceri păguboase: România a pierdut 4 miliarde de euro din schimburile cu China. Ce importăm cel mai mult

Cel mai mare constructor de avioane din SUA renunță la 12.000 de locuri de muncă din cauza COVID-19

     
Povestea timișoreanului care s-a mutat în 2004, în mijlocul Atlanticului. Ce spune acum, după 17 ani, despre țara care i-a atras mereu pe români
PARTENERI - GSP.RO
Povestea timișoreanului care s-a mutat în 2004, în mijlocul Atlanticului. Ce spune acum, după 17 ani, despre țara care i-a atras mereu pe români
BOMBĂ! Anamaria Prodan a primit lovitura de grație chiar azi. Ce a aflat impresara sâmbătă, 4 decembrie
Playtech.ro
BOMBĂ! Anamaria Prodan a primit lovitura de grație chiar azi. Ce a aflat impresara sâmbătă, 4 decembrie
Fetiță de 8 ani din Grecia, ”moarte lentă și dureroasă” după ce a fost strivită de poarta metalică a unei fabrici. Martorii au rămas nepăsători
Observatornews.ro
Fetiță de 8 ani din Grecia, ”moarte lentă și dureroasă” după ce a fost strivită de poarta metalică a unei fabrici. Martorii au rămas nepăsători
Horoscop 5 decembrie 2021. Peștii au unele impresii greșite sau exagerate, destul de departe de realitate
HOROSCOP
Horoscop 5 decembrie 2021. Peștii au unele impresii greșite sau exagerate, destul de departe de realitate
Accident cumplit în Popești-Leordeni. O femeie a murit călcată de un camion pentru transportul betonului
Știrileprotv.ro
Accident cumplit în Popești-Leordeni. O femeie a murit călcată de un camion pentru transportul betonului
Un nou finanţator milionar în Liga 1: ”Omul pare destul de serios”. Ce avere are şi primele mutări pe care le-a făcut
Telekomsport
Un nou finanţator milionar în Liga 1: ”Omul pare destul de serios”. Ce avere are şi primele mutări pe care le-a făcut
Ciocolată cu tiramisu sau pralinele Happy Barrels? 170 de ani de bucurii dulci de la E.Wedel!
PUBLICITATE
Ciocolată cu tiramisu sau pralinele Happy Barrels? 170 de ani de bucurii dulci de la E.Wedel!