Curs BNR 23 iulie. Principalele valute au scăzut în raport cu moneda națională

Comentează
Google Discover Urmărește Libertatea in Google Discover

Banca Naţională a României (BNR) a anunţat, joi, un curs de referinţă de 4,8353 lei pentru un euro, în scădere cu 0,1% faţă de nivelul de 4,8401 lei pentru un euro atins miercuri. Dolarul a coborât cu 0,5%, la 4,1734 lei pe unitate, un nou minim după 24 iunie 2019.

Miercuri, Banca Naţională a României (BNR) a anunţat un curs de referinţă de 4,8401 lei pentru un euro, în scădere cu 0,03% faţă de nivelul de 4,8417 lei pentru un euro atins marţi. Dolarul a scăzut cu 0,89%, la 4,1942 lei pe unitate, cel mai redus nivel atins după 24 iunie 2019, când moneda americană a fost cotată la 4,1455 lei pe unitate.

Maximul istoric înregistrat de euro în raport cu leul, de 4,8448 lei/euro, a fost atins pe 17 martie 2020. Cursul mediu al BNR pentru euro aferent lunii iunie 2020 a fost de 4,8393 lei pe unitate.

Dolarul american, cotat indirect în piaţa românească prin raportare la paritatea euro/dolar, a coborât joi cu 0,5% la 4,1734 lei pe unitate, de la nivelul de 4,1942 lei pe unitate.

Pe 23 martie 2020, dolarul a atins un maxim istoric, de 4,5316 lei/dolar.

Lira sterlină a scăzut joi cu 0,08%, la 5,3100 lei pe unitate, faţă de nivelul de 5,3141 lei pe unitate consemnat miercuri.

Francul elveţian a urcat cu 0,18%, la 4,4994 lei pe unitate, comparativ cu nivelul atins miercuri, de 4,4909 lei pe unitate.

Aurul a fost cotat la 252,5882 lei pentru un gram, în urcare faţă de preţul înregistrat miercuri, de 250,2612 lei.

Curs Valutar BNR valabil 23.07.2020

Simbol23.0722.0721.07 20.07
EuroEUR4.83534.84014.84174.842717.07 4.8428
Dolar SUAUSD4.17344.19424.23174.22744.2430
Franc elvețianCHF4.49944.49094.50924.49924.5014
Lira sterlinaGBP5.31005.31415.36865.32225.3250
gramul de aurXAU252.5882250.2612248.0953246.0727245.9454
Dolar australianAUD2.97712.99542.99162.95792.9654
LevaBGN2.47222.47472.47562.47602.4761
Dolar canadianCAD3.11883.11613.13783.11523.1245
Coroana cehăCZK0.18380.18330.18280.18200.1813
Coroana danezăDKK0.64960.65020.65040.65020.6504
Lira egipteanăEGP0.26100.26230.26480.26430.2659
Forițti maghiari100HUF1.39411.38251.37861.37421.3679
Yeni japonezi100JPY3.89393.91973.94523.94293.9591
Leul moldov.MDL0.24630.24900.24800.24830.2491
Coroană norvegianaNOK0.45660.45820.46080.45660.4569
Zlotul polonezPLN1.09621.09181.09091.08441.0801
Rubla rusescăRUB0.05870.05920.05970.05890.0591
Coroană suedezăSEK0.47150.47180.47240.46960.4688
Lira turceascăTRY0.60930.61410.61700.61630.6185

Curs valutar bănci 23.07.2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
Akcenta4.81094.85444.13954.1794
Alpha Bank4.70004.97004.00604.3586
Banca Feroviara4.76604.91604.09654.2665
Banca Romaneasca4.78604.93604.11474.2947
Banca Transilvania4.75004.91004.10004.3000
BCR4.74204.92704.05804.2980
BRD SocGen4.76104.91104.09004.2620
CEC4.79004.87004.11004.2300
Credit Agricole4.79004.88004.13004.2200
Credit Europe4.76004.91004.10004.2500
First Bank (Piraeus)4.78004.89004.12004.2300
IdeaBank4.77204.88404.10004.2360
ING4.73724.93064.09124.2582
Intesa Sanpaolo Bank4.76834.89194.12014.2364
Libra Bank4.80004.93004.12504.2750
OTP Bank4.76004.90004.08504.2550
PatriaBank4.76854.90094.06994.2814
ProCreditBank4.76004.90404.08604.2540
Raiffeisen Bank4.77254.89634.11334.2533
UniCredit4.77004.89004.08704.2539
Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
ALTE ȘTIRI
Luca Niculescu
20:43
Ideile principale din programul de guvernare al lui Luca Niculescu: reformă la ANAF, pensiile indexate anual și finalizarea a 4 autostrăzi
Avion Wizz Air
19:42
Wizz Air își mută temporar zborurile de la Timișoara la Arad în noiembrie 2026
MONDEN
Steve Ant | sursa foto: Instagram
Exclusiv
17:47
Emisiunile la care ar vrea să participe fostul iubit al Ramonei Olaru: „Îmi place”. S-a lansat la „Românii au talent”
Cristina Șișcanu | sursa foto: Kanal D2
16:35
Cristina Șișcanu a spus de ce a fost dată afară de la Antena 1: „Acum nu mai există în televiziune”
POLITIC
Premierul desemnat Luca Niculescu
20:34
Luca Niculescu, despre programul de guvernare și lista miniștrilor: „Este o formulă mai puțin obișnuită în România”
Premierul desemnat Luca Niculescu are 10 zile sa formeze un Guvern. Foto: Hepta
20:29
Premierul desemnat, Luca Niculescu, a depus la Parlament lista finală a miniștrilor propuși pentru Guvern
Ultimele știri
22:12
Universitatea Craiova a fost la doar 9 minute de a învinge Getafe în debutul din Conference League
22:11
Când are loc votul pentru învestirea Guvernului Luca Niculescu. Calendarul audierilor miniștrilor
21:53
Ucraina nu mai are rachete pentru sistemele Patriot, în timp ce Putin implementează un plan ca orașele Kiev, Harkov și Odesa să devină imposibil de locuit până la iarnă
21:40
Șantierul lotului 1 din A0 Nord: Șanse pentru deschiderea parțială între DN1, DN1A și DN7 până la sfârșitul anului 2026
TRENDING
10:19
Cultura care poate aduce peste 30.000 de euro pe hectar, rezistă la secetă și se păstrează chiar și un an. Un român a plantat deja 40 de hectare în Teleorman
09:48
Ce echipă a rămas în competiția Asia Express după Cursa pentru Ultima Șansă
21:50
Horoscop 16 octombrie 2026. Berbecii trebuie acum să aleagă care sunt pasiunile pe care merită să le cultive în continuare
07:00
Loto 6/49 din 15 octombrie 2026. Report de peste 2,74 milioane de euro la 6/49, categoria I
La câte zile de concediu ai dreptul legal - Sursă foto: Shutterstock
17:44
La câte zile de concediu ai dreptul, în funcție de vechimea în muncă. Ce prevede legea
Rodica Ojog-Brașoveanu. Fotomontaj generat cu inteligența artificială
16:30
Arestată de comuniști, devenită regina misterului. Scriitoarea căreia destinul i-a rezervat o răsturnare spectaculoasă!
Coş de rufe pe o maşină de spălat, alături de recipiente detergent pe un blat de bucătărie
15:55
Cum alegi cel mai bun detergent de rufe în funcție de țesătură. Ghid complet
Cum se spală o șapcă - Sursă foto: Shutterstock
15:08
Cum se spală o şapcă sau o pălărie fără să se strice sau să-şi piardă forma
Un câine și o pisică stând îmbrățișati
13:20
Cum introduci o pisică nouă într-o casă în care există deja un câine sau o altă pisică
De ce să porți haine colorate când e vremea urâtă  - Sursă foto: Shutterstock
13 oct.
De ce e bine să te îmbraci cu haine colorate când e vreme urâtă
Cum verifici ferestrele dacă pierd căldură
12 oct.
Cum verifici dacă ferestrele și ușile pierd căldură
Scorțișoară în cafea
7 oct.
De ce e bine să pui scorţişoară în cafea? Ce efect are
Când se pune varza la murat
6 oct.
Când se pune varza la murat? Perioada potrivită și semnele că este gata
Palatul Telefoanelor
18:56
Palatul Telefoanelor din București, scos la vânzare prin licitație: Cât cere proprietarul
Ioana Dogioiu
18:38
Magistrații trebuie să mai aștepte ca să primească restanțele salariale: de ce Guvernul Bolojan nu le poate plăti
Un avion Anima Wings pe pistă
18:13
AnimaWings prelungește suspendarea temporară a zborurilor după ce Tribunalul București a respins cererea de intrare în insolvență
Lucrări la blocul din Rahova afectat de explozie la un an de la deflagrație
Reportaj
16:48
„Punem chirpici în fisuri și mergem mai departe!” Cum își continuă viața locatarii blocului din Rahova afectat de explozie
Fermier care traverseaza un camp
10:11
Fermierii europeni „se vor adapta”. Cu ce bani, doamnelor și domnilor de la Bruxelles?
inteligenta-artificiala
14 oct.
România riscă să inventeze inteligența artificială cu pile
Donald Trump a acuzat faptul că participarea SUA în NATO a fost tratată istoric ca „o stradă cu sens unic”. Foto: Getty Images
13 oct.
De câte războaie e nevoie ca să iei un Nobel pentru Pace?
Luca Niculescu, Nicolae Ciucă, Marcel Ciolacu Sursa foto Dumitru Angelescu, Agerpres
12 oct.
Pactul care a băgat România în criză. Luca Niculescu, pe urmele tandemului Nicu&Marcel