Multi m-au intrebat de ce ne-am intitulat editia speciala de ieri „Atacurile asupra SUA au declansat Teroarea mondiala”?! Ca doar viata in Romania – si nu numai – continua netulburata! De ce teroarea mondiala? Pentru ca:
– atacurile asupra Americii au dat peste cap toate marile piete financiare ale lumii
– au schimbat pentru scurt timp raportul dintre dolar si celelalte monede importante
– au aruncat in aer preturile aurului si titeiului
– au determinat masuri de securitate fara precedent in toate marile capitale ale lumii
– au aratat cat suntem, toti, de vulnerabili in fata raului, a fanatismului si a violentei
– atacurile asupra Americii inseamna atacuri la insusi fundamentul conceptiei de viata occidentala, atacuri la adresa modului in care vrem sa traim si sa ne crestem copiii
– lumea asa cum o cunosteam s-a schimbat de marti, 11 septembrie
– terorismul devine amenintarea mondiala numarul unu, depasind cu mult aria conflictelor regionale gen Irlanda de Nord, Palestina etc.
Mi-e rusine de romanii – putini la numar, e drept – care au spus ca americanii „si-au meritat-o”. Ei nu se deosebesc cu nimic de cei care au stat in spatele celui mai mare atac terorist din istoria omenirii.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.