„Prin Ordinul Ministrului afacerilor Interne nr. 44 din 29.03.2023, doamna Artene Diana – Anca, subprefect al municipiului București, a fost desemnată ca înlocuitor de drept al prefectului municipiului București”, a transmis Prefectura, joi, 30 martie.

S-a decis înlocuitorul lui Toni Greblă la Prefectura Capitalei
Diana Artene a fost numită subprefect în ianuarie 2022

Toni Greblă, susţinut de PSD, a fost votat pe 28 martie de plenul reunit al Parlamentului preşedinte al Autorităţii Electorale Permanente pentru un mandat de 8 ani, iar Hotărârea de Guvern privind încetarea mandatului de prefect al lui Greblă, a fost publicată joi, 30 martie, în Monitorul Oficial.

Potrivit legii, atribuțiile prefectului municipiului București vor fi exercitate de Diana Artene până la ocuparea funcției de prefect.

Potrivit contului de LinkedIn, Diana Artene a urmat cursurile Universității Româno-Americane din București, specializarea Științe Juridice – Drept (1993-1998) și Universitatea Liberă Internațională din Republica Moldova, fiind Doctor în Filosofie și Lege (2007-2014). Ea a fost profesor asociat la Universitatea Spiru Haret din 1999 și președinte la Curtea de Arbitraj Judiciar din 2015.

VIDEO Neştiuta poveste a lui Ianis, eroul de 17 ani care a salvat de la înec o tânără, în staţiunea Costineşti
Recomandări
VIDEO Neştiuta poveste a lui Ianis, eroul de 17 ani care a salvat de la înec o tânără, în staţiunea Costineşti

Artene a mai ocupat și funcția de secretar al Primăriei Sectorului 4 din București, condusă de Daniel Băluță.


Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.