Candidatul republican la preşedinţia Statelor Unite, Donald Trump, a ripostat la scandalul izbucnit după publicarea unor declaraţii vulgare ale sale privind femeile prin atacuri la adresa lui Bill Clinton, amintind că o femeie l-a acuzat pe fostul preşedinte de viol, relatează Washington Post.

Trump a publicat pe contul său de Twitter două mesaje ale Juanitei Broaddrick, care a spus în 1999 că Bill Clinton a violat-o cu două decenii înainte.

În ambele mesaje, Broaddrick reia acuzaţiile şi susţine că Hillary Clinton şi-a ajutat soţul să ascundă faptele.

Citește și: Donald Trump s-a lăudat că a pipăit multe femei: “Când ești o vedetă, te lasă să o faci”. Înregistrarea cu republicanul care a stârnit un scandal

De altfel, Trump l-a atacat pe fostul lider democrat de la Casa Albă şi în mesajele de scuze publicate vineri noapte şi sâmbătă. Într-o declaraţie scurtă, Trump a descris înregistrarea drept “laudă de vestiar, o conversaţie privată care a avut loc în urmă cu mulţi ani”. El a dat asigurări că declaraţiile „nu reflectă cine sunt”. „Am spus că am greşit şi îmi cer scuze”, a adăugat politicianul.

Trump, care a evocat în campanie infidelităţile preşedintelui Bill Clinton pentru a o discredita pe rivala sa republicană, Hillary, a insistat: “Bill Clinton mi-a spus lucruri mult mai rele pe terenul de golf. Îmi cer scuze dacă cineva a fost ofensat”.

În al doilea mesaj, omul de afaceri new-yorkez a declarat: “Am spus unele lucruri prosteşti, dar este o mare diferenţă între cuvinte şi acţiunile altor oameni. Bill Clinton chiar a abuzat de femei, iar Hillary a ameninţat, atacat, umilit şi intimidat victimele. Vom discuta mai multe despre acest lucru în următoarele zile”.

Citește și: Soția lui Donald Trump critică afirmațiile obscene ale republicanului. Cum a comentat Melania Trump scandalul

Unul dintre consilierii lui Trump, Roger Stone, este singurul care îl îndeamnă pe Trump să lanseze atacuri la adresa lui Bill Clinton. Stone împreună cu site-ul InfoWars, specializat în diferite conspiraţii,  a pregătit 10.000 de tricouri cu fotografia lui Bill Clinton lângă care scrie “Viol”, relatează Washington Post.

Între timp, Trump a pierdut susţinerea a numeroşi lideri republicani, după ce în presă a apărut o înregistrare care se laudă, în termeni vulgari, că a pipăit multe alte femei, spunând “când eşti o vedetă, te lasă să o faci”.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.