Pe 8 noiembrie, episcopii români vor concelebra dimineaţă Sfânta Liturghie cu Papa Francisc, în Capela Sf. Marta din Vatican şi vor fi primiţi în audienţă de Sfântul Părinte.

„Episcopii romano-catolici şi greco-catolici din România vor efectua, în perioada 5-10 noiembrie 2018, vizita ad limina apostolorum, la Roma, în cadrul căreia se vor întâlni cu Papa Francisc şi cu reprezentanţi ai diferitelor oficii din Curia Romană.

Vizita ad limina apostolorum este vizita periodică pe care episcopii unei Conferinţe episcopale o fac împreună la mormintele Sfinţilor Apostoli Petru şi Paul, stâlpii Bisericii, şi la Urmaşul lui Petru, pentru a fi întăriţi de el în credinţă şi pentru a exprima comuniunea lor ierarhică cu Suveranul Pontif. Conferinţa Episcopilor din România îi reuneşte pe toţi episcopii romano-catolici şi greco-catolici din ţara noastră şi exprimă unitatea Bisericii locale şi comuniunea cu urmaşul lui Petru, Sfântul Părinte”, potrivit unui comunicat al Conferinţei Episcopilor din România redat de Agerpres.

Papa Francisc ar putea să viziteze România în mai 2019.  Liderul Bisericii Catolice va vizita și Bulgaria, aducând un puternic mesaj de deschidere ecumenică în cele două țări cu populație majoritar creștin-ortodoxă.


Ne iubim regina Centenarului prin vorbe, vecinii noștri o respectă prin fapte. Bulgarii au făcut din reședința reginei Maria de la Balcic o bijuterie, românii au batjocorit-o pe cea din Mamaia


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.