4604-310929-6eliberare.jpg

După mai mult de o jumătate de an de arest, fostul ataşat din Singapore a fost eliberat, joi seară, chiar de ziua de naştere a soţiei sale. “Soţia mea merita un astfel de cadou, dar cred că şi probele au contat. Au fost şi dăţi când eram sigur că voi fi pus în libertate şi am aşteptat decizia cu bagajele făcute, gata de plecare, dar am fost dezamăgit”, ne-a mărturisit, ieri, Ionescu. Fostul diplomat a povestit că în ultimele luni a fost coleg de celulă cu alte personaje cunoscute, care au ajuns pe mâna magistraţilor, cum ar fi senatorul Cătălin Voicu sau judecătorii Dumitru Rebegea şi Valentin Popescu.

4604-310928-6silviuionescu.jpg
fotografii: Gabriel Miron

Până când instanţa va da un verdict în cazul său, fostul diplomat nu va putea ieşi din ţară. În plus, ieri, în prima sa zi de libertate, când a mers să se înregistreze la secţia de poliţie de care aparţine, i s-a spus că nu poate părăsi Capitala.

În noaptea de 14 spre 15 decembrie 2009, o maşină a Ambasadei României la Singapore a fost implicată în două accidente, în urma cărora un tânăr a murit, iar alţi doi au fost răniţi. Cercetările au arătat că la volan se afla ataşatul Silviu Ionescu, însă acesta neagă acuzaţiile. “Consider că probele arată că sunt nevinovat. Rămâne ca justiţia să ia decizia finală”, a mai spus Ionescu.

Ei i-au fost colegi în arest

4604-310930-untitled14.jpg

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.