Joi, 10 iulie 2025, geanta Birkin, prima creată de Hermes, a fost vândută de casa Sotheby’s în cadrul unei licitații online dedicată modei de lux, care a inclus și creații de la Alexander McQueen și Christian Dior.

În timpul transmisiunii în direct a licitației s-au auzit reacții de uimire pe măsură ce prețul creștea. Potrivit unui comunicat de presă al Sotheby’s, competiția de zece minute între nouă colecționari s-a încheiat cu victoria unui colecționar privat din Japonia, conform CNN.

Modelul original Birkin a depășit alte vânzări notabile

Morgane Halimi, șefa globală Sotheby’s pentru genți de mână și accesorii, a numit vânzarea istorică „o etapă importantă” pentru istoria modei și a luxului.

„Este o dovadă uimitoare a puterii unei legende și a capacității sale de a stârni pasiunea și dorința colecționarilor care caută obiecte excepționale cu o proveniență unică”, a spus ea în comunicatul de presă.

Modelul original Birkin a depășit alte vânzări notabile, precum un „Diamond Himalaya Birkin” vândut de Sotheby’s în 2022 pentru peste 450.000 de dolari și o versiune din piele de crocodil vândută de Christie’s în 2021 pentru aproape 390.000 de dolari. Recordul anterior pentru cea mai scumpă geantă de mână a fost deținut de o geantă Kelly cu diamante, vândută cu 513.040 de dolari.

Poșeta a trecut prin mai multe mâini de când Jane Birkin a vândut-o în 1994 pentru a sprijini cercetarea SIDA. A fost expusă public la Muzeul de Artă Modernă din New York și la Victoria & Albert Museum din Londra. Ultima dată a fost scoasă la licitație acum 25 de ani de către  Catherine B, care a spus că vânzarea „m-a făcut să retrăiesc propria mea bătălie la licitație… și cât de puternic și de indescriptibil a fost sentimentul de a câștiga această geantă minunată”.

Conform Sotheby’s, originalul Birkin diferă de versiunile ulterioare prin dimensiunea sa, inelele metalice și alte detalii unice. Pe clapeta din față sunt inscripționate inițialele „J.B.”, iar de cureaua de umăr atârnă un set de unghiere mici și argintii. 

Cum a apărut geanta Birkin

În timp ce alți colecționari consideră achizițiile Birkin ca investiții valoroase, originile genții sunt de natură practică. Geanta Birkin a apărut în urma unei întâlniri în 1984, într-un zbor de la Paris la Londra, între Jean-Louis Dumas, CEO-ul casei de modă Hermes, și actrița și cântăreața britanică Jane Birkin.

Birkin, mamă a trei copii, i-a spus că nu găsește o geantă suficient de spațioasă. Ea i-a spus că  își dorea o geantă „pe jumătate din mărimea valizei mele”.

Inspirat de această discuție, Dumas a schițat pe o bucată de hârtie designul unei genți care să răspundă acestor nevoi. Hermes i-a livrat geanta în 1985 și i-a mai dăruit încă patru de-a lungul vieții. 

Amintim că Jane Birkin a murit pe 16 iulie 2023, la Paris. Cântăreața și actrița avea 76 de ani.

„Este incredibil să ne gândim că o geantă concepută inițial de Hermès ca un accesoriu practic pentru Jane Birkin a devenit cea mai dorită geantă din istorie și, cel mai probabil, va continua să fie așa mulți ani de acum înainte”, a mai spus Halimi înainte de vânzare.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.