Întrebat dacă, odată ajuns președinte, îl va numi pe Călin Georgescu premier ca să formeze un guvern, Simion a răspuns: „Da. Este angajamentul pe care mi l-am luat față de români, este normal să fac această chestiune, dacă domnia sa o să-și dorească acest lucru […] Domnul Georgescu, în opinia mea și a multor oameni care m-au votat, merită să ajungă la conducerea țării”.

Simion a precizat că a discutat deja această posibilitate cu Georgescu și că îl va nominaliza ca premier, dar a adăugat: „Tare mă tem că nu am scăpat încă de Marcel Ciolacu”, deși acesta și-a dat demisia din funcția de premier.

Întrebat ce se va întâmpla dacă Georgescu nu va obține o majoritate parlamentară, Simion a răspuns că poate merge până la dizolvarea Parlamentului.

„Constituția spune așa. Președintele poate nominaliza o persoană și încă una, are la dispoziție de la data primei nominalizări 60 de zile, după care poate dizolva Parlamentul”, a afirmat candidatul AUR la prezidențiale.

Întrebat dacă îl va nominaliza de două ori pe Călin Georgescu, Simion a răspuns că sunt mai multe variante, dar că aceasta este cea mai probabilă.

Vom vedea dacă avem girul populației, dacă românii vor accepta această variantă, voi insista, probabil, să merg cu Călin Georgescu la niște alegeri anticipate, dar e foarte mică probabilitatea, pentru că mă aștept să găsim 50 plus unu din numărul de parlamentari… Dar aș vrea să evităm asta, sincer.

George Simion:

Întrebat dacă acest lucru nu va genera instabilitate în țară el a răspuns: „Ba da, dar nu eu am creat-o, ci cei care ne-au adus aici”.

Totuși, Simion nu știe cu cine va face majoritate parlamentară pentru votarea primului-ministru, dacă va câștiga prezidențialele.

În primul tur al alegerilor prezidențiale desfășurat pe 4 mai, candidatul AUR, George Simion, a ieșit pe locul 1 cu peste 3,8 milioane de voturi, procentul său fiind 40,96%. Nicuşor Dan a obţinut 20,99% din voturi, iar Crin Antonescu (PSD-PNL-UDMR) 20,07%. Victor Ponta a ieșit pe locul 4, cu 13,04%.

Prin urmare, George Simion și Nicușor Dan se vor înfrunta în turul 2 al alegerilor prezidenţiale din 18 mai.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (14)
Avatar comentarii

Moravurinoi 07.05.2025, 01:00

Hoti ***, de cea mai joasa speta care stiu doar sa speculeze frustrarile romanilor, asa au castigat toti in ultimii ani: ba taiem pensiile speciale, ba ciuma roșie sa macar Nicusor Dan nu minte cu atata nerusinare de agresor sexual, metoda loverboy pentru poporul naiv

Avatar comentarii

AaaBbbCcc 07.05.2025, 01:21

Uitati va la Trump, interpretati faptele si apoi anticipati ce va face Simion. Are garantia lui Trump sa isi faca de cap.

Avatar comentarii

UweLang 07.05.2025, 01:24

Noapte bună, România! Game OVER!

Vezi toate comentariile (14)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.