Lucrările la aplicația iHidro, programate inițial între 23 și 31 octombrie 2025, au vizat îmbunătățirea sistemului de plăți online cu cardul, și au fost deja finalizate din 28 octombrie.

Clienții Hidroelectrica pot face plățile facturilor în aplicație

Șeful ANRE, George Niculescu, cu salariu de 15.000 de euro, s-a speriat de costul facturilor și și-a schimbat furnizorul de energie electrică.

„Ne-am propus ca modernizarea sistemelor informatice să se desfăşoare rapid şi fără a afecta în mod semnificativ confortul utilizatorilor. Faptul că am reuşit să finalizăm lucrările înainte de termen demonstrează atât profesionalismul echipei, cât şi preocuparea constantă a Hidroelectrica pentru a livra performanţă şi a construi încredere. Este încă un pas pe care îl facem în direcţia consolidării infrastructurii digitale a companiei”, a declarat Bogdan Badea, președintele directoratului Hidroelectrica.

Odată cu reluarea funcționalității de plată cu cardul în aplicația iHidro, cei peste 900.000 clienți ai companiei vor beneficia de un sistem îmbunătățit, transmite Hidroelectrica.

Hidroelectrica rămâne cel mai ieftin furnizor de energie

Hidroelectrica continuă să ofere cel mai mic preț pe piață, la 1,07 lei/kWh, chiar și după mărirea facturilor la lumină.

Clasamentul furnizorilor s-a modificat, incluzând acum și companii mai mici, nu doar marii traderi.

Top 5 furnizori de energie electrică:

  • Hidroelectrica – 1,07 lei/kWh
  • Nova Power&Gas – 1,18 lei/kWh
  • Grenerg – 1,2 lei/kWh
  • PPC Energie – 1,3 lei/kWh
  • Premier Energy – 1,32 lei/kWh.

Hidroelectrica, companie listată la bursă, este cel mai mare producător de energie verde din România și are în prezent aproape 900.000 de clienți.

În prezent, Hidroelectrica gestionează 188 de centrale hidroelectrice, cu o putere totală de 6,4 GW. De asemenea, compania deține parcul eolian Crucea, cu 108 MW instalați.

Din 2020, Hidroelectrica a intrat pe piața de furnizare a energiei electrice către consumatorul final, având acum peste 900.000 de clienți în portofoliu.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.