Vornicu A., Bucuresti: „In cazul divortului, bunurile comune pot fi impartite prin conventia sotilor?”
Conform art. 36 alin. 1 din Codul familiei, impartirea bunurilor comune in cazul divortului se poate realiza fie prin invoiala sotilor, fie, cand acest lucru nu este posibil, prin hotarare judecatoreasca.
In ceea ce priveste conventia sotilor pentru impartirea bunurilor comune, aceasta poate avea loc: concomitent cu intervenirea hotararii de divort; in cursul procesului de divort, fie ca invoiala se realizeaza in fata instantei de judecata, fie printr-un act intocmit in fata notarului public; in perioada imediat urmatoare ramanerii definitive a hotararii de divort sau dupa inregistrarea hotararii de divort pe marginea actului de casatorie.
Invoiala sotilor cu privire la impartirea bunurilor comune intervenita dupa introducerea actiunii de divort isi va produce efectele numai daca va fi desfacuta casatoria. Trebuie precizat ca impartirea conventionala a bunurilor comune facuta de catre soti anterior introducerii actiunii de divort este lovita de nulitate absoluta. De asemenea, nula va fi si conventia partilor care se dovedeste a fi contrara ordinii publice, ori daca prin ea s-a urmarit fraudarea intereselor legitime ale unei terte persoane.

Urmărește-ne pe Google News