UPDATE ora 11.40: Mașina de pompieri a fost repusă pe roți după patru ore și este în „mentenanță, pentru continuarea investigațiilor”, a transmis CNAB, fără să precizeze motivul pentru care autospeciala s-a răsturnat.


Știrea inițială: Potrivit comunicatului, traficul aerian se desfășoară în siguranță, nicio cursă nu a fost afectată și nicio persoană nu a fost rănită.

„Se lucrează pentru a repune autospeciala pe roți și a o tracta la o poziție izolată. Serviciul Salvare Stingere Incendii este operațional, acționând cu alte 5 autospeciale pe Aeroportul Internațional Henri Coandă București. Categoria de operare a aeroportului nu a fost afectată”, a precizat CNAB în comunicat.

Incidentul este anchetat atât de către Poliția Transporturi Aeriene, cât și de către aeroport.

„Conducerea Companiei Naționale Aeroporturi București va lua cele mai drastice măsuri pentru a preveni astfel de incidente pe platforma aeroportuară”, se mai arată în comunicat.

Vezi subiectele la matematică de la Bac 2026 și subiectele la istorie de la Bacalaureat!

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.