În urmă cu o zi, Donald Trump a promulgat legea privind noile sancțiuni împotriva Rusiei, după ce textul a fost adoptat cu majoritate covârșitoare în Congres. Legea prevede noi măsuri împotriva Moscovei, pentru implicarea în alegerile prezidențiale din SUA, dar și în criza ucraineană. Casa Albă nu a fost de acord cu aceste sancțini, însă în urma votului din Congres, Donald Trump a promulgat legea. Acest gest demonstrează, în opinia premierului rus, „neputința” sa.

Într-un mesaj publicat pe contul de Facebook, Medvedev a scris, după ce liderul de la Casa Albă a semnat textul, că „speranța de ameliorare a relațiilor noastre cu administrația SUA s-a sfârșit”. El a adăugat că prin impunerea sancțiunilor „establishment-ul din SUA l-a dominat complet pe Trump. Președintele nu este mulțumit de noile sancțiuni, dar nu poate refuza să semneze legea”, iar Casa Albă a dat dovadă de „neputință completă, în cel mai umilitor mod, transferând Congresului puterile executive”.

Moscova nu a mai așteptat ca Donald Trump să promulge legea privind sancțiunile pentru a riposta. Rusia a impus SUA o reducere drastică a numărului personalului, diplomatic și tehnic, al misiunilor americane de pe teritoriul său. În total, 755 de diplomați americani vor fi nevoiți să plece de pe teritoriul rus.


Citește și: Ce nepoți frumoși are Mihaela Mihai! Celebra cântăreață are motive de mândrie | FOTO


Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.