Uluitor! In urma cu 4 luni, la Spitalul Universitar din Bucuresti, o femeie a fost lasata nesupravegheata in timpul nasterii. Un act de neglijenta, de nepasare, care a distrus o familie. Alina Lungu a nascut atunci un baietel aproape mort, sugrumat cu cordonul ombilical, asta pentru ca medicii nu s-au uitat la ea in timp ce avea contractii foarte mari.


S-a intamplat intr-una din cele mai mari unitati medicale din tara, Spitalul Universitar.  Din cauza nepasarii medicilor, Sebastian s-a nascut pe data de 3 august cu handicapuri multiple, fiind sugrumat de cordonul ombilical.

Nu vede, nu aude si nu poate inghiti.

‘La ora 6.45 am chemat-o pe asistenta de garda Mariana Nitu, pentru ca aveam contractii foarte mari.  Mi-a spus  ca i se vede capul copilului, dar ca ei i se termina tura. Abia la ora 7.20 a venit cealalta asistenta si m-a urcat pe masa. Practic, in tot acest timp puteam sa nasc singura. Copilul meu trebuia scos cu ajutorul medicilor, ceea ce nu s-a intamplat si s-a sugrumat cu cordonul ombilical. Mi-au nenorocit baietelul pe viata’, ne-a declarat Alina Lungu, mama lui Sebastian. Sesizat de familia Lungu, Colegiul Medicilor a declansat o ancheta.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.