Proteste ale angajaților din sectorul public

În ultimele săptămâni, angajați din diverse instituții publice, inclusiv Ministerul Finanțelor, ANAF și Vamă, au organizat proteste. Principalele nemulțumiri sunt legate de reducerea sporului pentru condiții vătămătoare și alte măsuri de austeritate anunțate în programul de guvernare.

Măsurile fiscale adoptate de Guvernul Bolojan în primul pachet de soluții menite să reducă deficitul bugetar din România au generat nemulțumire în rândul angajaților din sectorul public.

Protestele au avut loc încă de la anunțarea acestor măsuri și au vizat instituții precum Institutul Național de Statistică, Apele Române și ANAF, dar și Primăria Capitalei. În acest context, ministrul Finanțelor a luat măsuri pentru a asigura respectarea programului de lucru. Conform unei adrese interne obținute de Profit.ro, ministrul a cerut șefilor din minister să se asigure că angajații își respectă orarul și că pontajele reflectă corect orele lucrate.

Reacția ministrului Finanțelor

Alexandru Nazare a abordat situația într-o adresă internă, menționând că „au fost semnalate, punctual, situații în care ritmul activității la nivelul Ministerului Finanțelor a fost influențat de absențe colective sau întreruperi neplanificate ale programului”.

Ministrul a subliniat că aceste acțiuni nu au fost notificate conform legii dialogului social. În data de 1 iulie 2025, ministrul a avut o discuție cu o parte din angajații ministerului.

Conform sursei Profit.ro, Nazare a declarat: „Discuția cu o parte din colegii din Ministerul Finanțelor a fost fermă și onestă și am afirmat că traversăm o perioadă care impune măsuri de reducere a cheltuielilor aparatului bugetar, lucru care creează în mod firesc neliniște și totodată înțelegând presiunea pe care o resimt aceștia”.

Ce le-a cerut Nazare șefilor din Ministerul Finanțelor

În adresa internă, ministrul Finanțelor le-a solicitat șefilor din minister să ia următoarele măsuri:

  • Asigurarea respectării programului de lucru – Nazare a subliniat importanța respectării programului de lucru, considerând-o „o condiție esențială pentru stabilirea, acordarea și justificarea corectă a drepturilor salariale”.
  • Compensarea muncii suplimentare – Ministrul a precizat că munca suplimentară efectuată la solicitarea superiorilor ierarhici trebuie compensată doar cu timp liber corespunzător.
  • Pontaje corecte – S-a cerut operarea corectă în pontajele lunare a perioadelor în care angajații au prestat efectiv atribuțiile de serviciu, inclusiv pentru lunile iunie și iulie 2023.
  • Monitorizarea activității – Conducătorii de structuri au fost instruiți să monitorizeze lucrările repartizate și respectarea termenelor, luând măsuri conform prevederilor legale.

Măsurile fiscale care îi afectează pe angajații din sistemul bugetar

Guvernul Ilie Bolojan a adoptat în iulie 2025 un pachet de măsuri fiscale care afectează și angajații din sectorul public prin mai multe prevederi importante:

  • Înghețarea salariilor și a pensiilor din sectorul public în anul 2026, ceea ce înseamnă că nu vor exista majorări salariale sau de pensii pentru angajații de la stat în acel an.
  • Limitarea angajărilor și a sporurilor nejustificate în sistemul public, pentru a reduce cheltuielile bugetare.
  • Introducerea contribuției de asigurări sociale de sănătate (CASS) de 10% pentru pensionarii cu pensii peste 3.000 de lei, ceea ce afectează o parte dintre angajații de la stat care sunt pensionari sau vor deveni pensionari cu venituri mai mari.

În al doilea pachet de măsuri, aflat în pregătire, se prevede eliminarea cumulului pensiilor cu salariul în cadrul instituțiilor și autorităților publice, ceea ce vizează direct angajații de la stat care beneficiază de această posibilitate.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

Nerasist 12.07.2025, 18:52

Bravo Alex! Asta spun și eu! Mii de bugetari au pontat în fals ore la consilii de administrare și școli și licee și facultăți, dar nu au prestat, nu și-au luat concediu din stânga să meargă în dreapta. DOAR AU PONTAT IN FALS! E caz penal. Nu puteau fizic să muncească mai mult de 8 ore pe zi. Ia-le banii și te cred că ți cu țară!

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.