Presupusul incident a avut loc după ceremoniile de comemorare a revoltelor minerilor de la Lupeni.

Luminiţa Fuiorea susţine că, în timp ce conducea, Miron Cozma a fost la un pas de a provoca un accident, pentru că nu i-a acordat prioritate. “Iniţial, nu am ştiut că este Cozma. L-am urmărit cu maşina, iar lângă Coloana Infinitului, din Târgu Jiu, l-am de-păşit.

4094-171137-7foto2tifet13cminalt.jpg

Cazul e cercetat

Atunci, şoferul, pe care l-am recunoscut, a început să râdă şi mi-a arătat degetul mijlociu”, a povestit Fuiorea. Imediat după incident, şoferiţa a sesizat serviciul 112 şi a depus plângere la poliţie. Potrivit legii, Miron Cozma riscă să plătească o amendă cuprinsă între 540 de lei şi 1.800 de lei pentru gestul făcut, dacă acuzaţiile se vor dovedi reale.

Fostul miner: «Eu mă port frumos cu femeile»

“E o înscenare, nu s-a întâmplat aşa ceva. Eu mă port frumos cu femeile. Şi eram cu soţia mea în maşină, cum să fac aşa ceva? Consider că e o acţiune de intimidare împotriva mea. Şi de când te poate opri poliţia rutieră pentru o sesizare la 112? Oricum, soţia mea, care e avocat, se ocupă îndeaproape de această aşazisă plângere făcută pentru o faptă care nu există…”, a declarat Miron Cozma pentru Libertatea.

foto: Irina Stoian

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.